Eesti Tennise Liidu peasekretär Allar Hint tunnistas, et eestlased ise nõustusid kokkuleppel Tennis Europe’iga korraldama U16 turniiri Airok Viljandi Open mai esimesel nädalal.
Küsimus, miks seda ei võiks korraldada, tekkis eelkõige tänavu, kui võistlus algas 4-5 kraadise jaheduse ja vihmaga. “Kuna meil on nüüd turniiri võimalik pidada väljas sellisel saviliivakattel, kus saab juba varakevadel mängida, siis on hea, et noored mängijad saavad suvehooajale varem sisse elada ega pea otsima turniire kaugemalt,” ütles Hint. “Ning vihma maikuus tavaliselt palju ei saja.”
Mai on tõesti keskmiselt kuivem kui meie suvekuud, aga temperatuur kipub olema liiga madal. “Loodan ikka, et noortel sportlastel on hea tervis ja külm neid ära ei võta,” ütles Hint. “Kuid võib-olla mingit statistikat peaksime maikuu ilmade kohta tegema, et kui sageli niisugust külma tuleb. Naiteks eelmisel aastal oleks mai algul väga hästi saanud tennist mängida, kuid siis polnud üldse turniire koroonaviiruse pausi tõttu. Juulikuus nii jahedaid päevi ette ei tule, aga sel ajal on turniire meil ja lähipiirkonnas niigi palju.”
Statistika jaoks on olemas ilmajaama andmed, mis ütlevad, et Viljandis võiks mai esimesel nädalal ööpäeva keskmine temperatuur olla 8-9 kraadi kandis, mis eeldab päeval umbes 13-15-kraadist sooja. Paraku on maikuu ilm väga kõikuv ja seda keskmist esineb harva. Näiteks just täna iseloomustas üks tennisehuviline: “Jälle on selline olukord, et ühel nädalal pead kandma paksu jopet, aga järgmisel võib olla saad käia väljas ainult kerge pluusiga. Kuid vahepealset ilma, kus kogu aega saaks kanda õhukest jopet, on harva.” Hetkeprognoos lubab järgmiseks nädalaks head tenniseilma.
Indrek Raudkivi, kelle poeg Indrek Herman pidi täna pidama esimese ringi kohtumise (esialgu on see vihma tõttu edasi lükatud) edastas infot Viljandist: “Lapsed käivad ringi kinnastega ja servida on vastu tuult peaaegu võimatu – pead täiest jõust lööma, et pall üle võrgu lendaks.” Raudkivi hinnangul on Eestis mai algul normaalsed tingimused tennisemänguks umbes ühel aastal neljast.
Eesti ei ole ainus riik, kes hakkab välisturniire ilma trotsides liiga vara korraldama. Näiteks aprilli teisel täisnädalal (12.-18. aprill) mängiti Meerbuschis (Saksamaa) ITF-i täiskasvanute turniiri 7-8 soojakraadiga ja ka Tšehhis on samasuguse või veidi soojema ilmaga mitu nädalat mängitud. Mis seal imestada, kui samal nädalal isegi Vahemere-äärse Monte Carlo ATP turniiril oli sooja ainult 12-13 kraadi. Samas on kevadilm Euroopas niivõrd heitlik, et mõnikord saab aprillis (või meil mai algul) ideaalselt mängida, aga hoopis mai lõpus on jahe ja vihmane. Alati on risk, aga ka turniiride edasilükkamise korral võib selguda, et 20. mail on palju hullem ilm kui 3. mail…