Alcaraz oli tegemas imet, aga Zverev võttis võidu

Alexander Zverev (paremal) võitis teenitult Carlos Alcarazi. / Foto: AP/Scanpix

Alexander Zverev (Saksamaa, 6) jõudis lõpuks ainsana väljastpoolt maailma esinelikut Australian Openi poolfinaali, kui alistas pisut üle kuue tunni kestnud heitluses Carlos Alcarazi (Hispaania, 2) 6:1, 6:3, 6:7, 6:4.

Kuigi Eurospordi kommentaatorid, nende seas ka tennise “paha poiss” Nick Kyrgios, kiitsid Zverevi mängu taevani, põhines Saksamaa mehe edu kaks ja pool setti tema heal ja vastase väga halval mängul. Zverev tegi endale muidugi asja lihtsamaks, kui lõi esimest servi sisse 86% ning esimese ja teise seti jooksul kokku eksis üldse ainult neljal esimesel pallingul.

Kuid samas peaks küsima, kuhu kadus Alcarazi võitlusvaim, kui esimese kahe seti jooksul võitis Zverev murdepallid 4st 4. Esimeses setis tegi Alcaraz 2 äralööki ja 11 lihtviga – nii ei saa ju tugevale mängijale vastu! Alcaraz on sõiduvees olles oma ründe- ja kaitsemängu suurepärase kombinatsiooni ja erakordse liikumisega nagu lõvi ja jänes üheaegselt, aga täna ei olnud ta algul mitte kumbki.

Siiski ei olnud avaseti 1:6 kaotus veel kurjakuulutav, sest sama tulemusega oli Alcaraz alustanud ka mullust Wimbledoni finaali, kus ta lõpuks Novak Djokovici enda alistas. Aga midagi ei muutunud kuni kolmanda seti seisuni 5:2 Zverevi kasuks. Seisul 5:3 servima asudes mängis Zverev kaks esimest punkti lohakalt, kuid tasakaalustas seisu kahe ässaga. Järgmine oli otsustav punkt – Zverev servis taas hästi, aga Alcaraz sai tõrje edukalt mängu ja võitis pallivahetuse. Tema esimene murre tuligi ja tie-break’is nägime juba tõelist Alcarazi oma imeliste passeerlöökidega.

Neljandas setis tegi kumbki algul murde ja tasakaal püsis. Kuna Zverev oli eelmises neljas mängus kokku olnud väljakul viis tundi kauem kui Alcaraz, vajas ta kindlasti lõpetamist neljandas setis, sest muidu võinuks psühholoogilisele ebakindlusele lisanduda ka väsimus. Seisul 3:4, 30:30 oma servil tõstis Zverev uuesti taset. Ta võitis kaks pingelist punkti ja siis murdis otsustavalt Alcarazi servi. Imet ei sündinud – Alcarazi võit iseenesest polnuks mingi ime, aga sellisest seisust küll.

Zverev võitis lõpuks 10st murdepallist 7, mis on Alcarazi vastu hiilgav tulemus. Hispaanlane kasutas 5st murdepallist 2.

Päeva esimeses veerandfinaalis alistas Daniil Medvedev (3) Hubert Hurkaczi (Poola, 9) 7:6, 2:6, 6:3, 5:7, 6:4. Punktid võitis Hurkacz 164:156 ja nii ei saa otseselt öelda, et Medvedev olnuks milleski parem. Venelase paremus seisnes põhimõtteliselt esimese seti tie-break’i võitmises ja otsustava seti ühes murdes, mille ta tegi seisul 3:3.

Statistiliselt oli huvitav, et Medvedevi servil mängiti 180 ja Hurkaczi servil 140 punkti. Kui geimid on pikemad, on ka võiduprotsent madalam ja nii kaotas Medvedev esimese servi punktid 78% vs 81% ja teise servi punktid 40% vs 53%. Muidugi lugesid ka poolaka kaheksa enampunkti. Eks see oli teada, et väga tugeva servi poolest tuntud Hurkacz, kes võitis ässad 16:11, peab hiilgava tõrjuja Medvedevi vastu mõned servigeimid ikka loovutama, aga poolakas ise võitis viis vastase servigeimi, millest pidanuks piisama. Aga seekord ei piisanud.

Intervjuus ütles Medvedev, et teatud määral oli ta mõttes kaotusega leppinud. “Olen praegu täiesti puruks löödud,” ütles võitja pärast mängu naerunäoga ja jääkuubikutest rätik kaelal. “Mul sai kütus otsa, juba teise seti lõpul tundsin, et füüsiliselt on raske. Neljandas setis kaotasin ka keskendumise ning edasi püüdsin teha kõike nii hästi nagu suudan ja mõtlesin, et kui kaotan, siis kaotan, sõidan koju ja kõik on OK.”

Maailma edetabelis on pärast veerandfinaale selge, et Djokovic jääb esireketi kohale püsima ning Medvedev tõuseks teisele kohale vaid turniiri võitmise korral. Sinner võib Medvedevist mööduda vaid juhul, kui võidab turniiri ja Medvedev poolfinaalis kaotab. Zverev jääb esialgu vaid 20 punktiga maha viiendal kohal asuvast Andrei Rublevist. Temast võib Saksamaa mees mööda tõusta, aga teistest mitte.

Medvedev juhib omavahelistes mängudes Zverevi vastu 11:7 ja mullune seis oli 5:1. Kuid tuleb arvestada, et kuni suveni Zverev alles taastus hüppeliigese vigastusest.

Naiste üksikmängu poolfinaalid jäid täna meeste matšide varju, sest suuri kuulsusi väljakule ei tulnud. Pealegi sai tabeli ülemise poole nüüdseks peafavoriit Qinwen Zheng (Hiina, 12) võidu kätte, kui alistas Anna Kalinskaja 6:7, 6:3, 6:1. Alates teise seti seisult 3:3 kaotas Zheng vaid ühe geimi. Hiina esireket on kindlustanud ka pääsu maailma esikümnesse. Esialgu ta ongi kümnes, aga finaalipääsuga kerkiks seitsmendaks ja turniiri võitmise korral kuuendaks.

Kvalifikatsioonist alustanuna poolfinaali jõudnud Dajana Jastremska (Ukraina) on aga jooksvas edetabelis tõusnud lausa 64 kohta – 93. positsioonilt 29ndaks. Jastremska alistas täna Linda Noskova (Tšehhi) 6:3. 6:4.

Nii Zheng kui ka Jastremska jõudsid slämmiturniiri poolfinaali esmakordselt. Zhengi parim tulemus oli seni eelmise aasta US Openi veerandfinaal ja Jastremskal 2019. aasta Wimbledoni 1/8 finaal.