Millised on läbi aegade suurimad üllatused slämmiturniiridel? Eks neid nimistuid on pandud kokku erinevaid, aga vähemalt sellega on kõik eksperdid ühel nõul, et sinna peab kuuluma rootslase Robin Söderlingi võit Rafael Nadali üle 2009. aasta 31. mail Prantsusmaa lahtiste 1/8 finaalis.
Sõderling on hiljem (2010 sügis) olnud ka maailma neljas reket, aga antud turniiril oli ta asetatud 23ndana, mistõttu tema edu liivaväljakutel võitmatu (enne kohtumist Söderlingiga oli Pariisis võitnud kõik 31 mängu) Nadali üle võis pidada tõeliseks sensatsiooniks. Samas võitis Söderling karjääri jooksul kümme ATP turniiri ja ainult neist kaks liivaväljakutel koduses Bastadis.
Rootslane alustas Pariisi slämmiturniiri suhteliselt kehva saldoga – ta ei olnud 2009. aastal võitnud ühtki ATP turniiri (selle hulka ei loetud tema esikohta Florida Sunrise’i 125 000 dollari turniiril) ja tema mänguvõitude/kaotuste bilanss oli 11-10. Seevastu Nadal oli enne Prantsusmaa lahtiseid võitnud juba viis turniiri – Australian Open, Indian Wells, Monte Carlo, Barcelona ja Rooma.
Söderlingi ja Nadali kohtumise lõpptulemuseks jäi 6:2, 6:7, 6:4, 7:6. Kuus geimivõitu rohkem eeldab ka rootslase paremat statistikat ja nii oligi: ässad 9-3, esimese servi punktid 68-67%, teise servi punktid 62-45%, murdepallid 6/5-4/2.
Esimeses setis mängis Söderling perfektselt, ta ründas eeskäe poolelt peaaegu eksimatult. Nadal ei saanud kuidagi initsiatiivi kätte. Teises setis murdis hispaanlane vastase pallingu esimesena, ent seisul 5:4 ei suutnud hoida oma servi. Ta võitis siiski tie-break’i kindlalt 7:2 ja nüüd oli nö momentum Roland Garrosi neljakordse (enne 2009) võitja käes, sest kõik algas sisuliselt nullist ja polnud mingit tolku, et rootslane oli murdnud kolm ja Nadal ühe pallingugeimi.
Kuid kolmandas setis teenis Söderling ainsa murde seisul 3:3 ja teist korda mängu jooksul ei loovutanud setis ühtki oma servigeimi. Neljas sett oli analoogiline teise setiga, kuid seekord vastas Söderling Nadali murdele kohe esimesel võimalusel (Nadal läks ette 2:0, Söderling tegi 2:1) ja lugu lõppes tie-break’iga. Vastupidiselt teisele setile mängis aga Nadal seekord tie-break’i lahjalt, tema kaks lihtviga aitasid Söderlingi juhtima 4:1, mille järel veel rootslane hoidis kaht oma servi – 6:1. Viis matšpalli tundus võimatu isegi sellisele võitlejale nagu Nadal ning juba teise šansi Söderling realiseeris – tie-break lõppes jälle 7:2. Selle kohtumise tipphetki saate vaadata videolt.
“Pariisis kaotamine pole veel tragöödia,” ütles Nadal pärast mängu. “Ühel päeval see pidi juhtuma ja tänavu on üldiselt olnud mulle väga hea hooaeg. Olen muidugi kurb, aga püüan sellest kiiresti üle saada.” Nadal lisas, et Söderlingi hea mäng teda ei üllatanud. “Ma teadsin, kui tugev ta võib olla, kuid ma ise ei mänginud oma parimat tennist. Jätsin löögid lühikeseks ja andsin talle võimalusi rünnata. Olin seekord ka pisut närvis, esimene sett läks täiesti käest. Vahest piisab võitlejahingest, aga sa pead sel juhul ka mängima hästi. Paljud inimesed arvavad, et võidan sellepärast, et olen füüsiliselt tugevam. Ei, kui võidan, siis ma mängin ka hästi, aga täna see polnud nii,” ütles Nadal.
Hiljem (2010-2019) on Nadal Roland Garrosis kaotanud vaid ühe mängu Novak Djokovicile 2015. aastal veerandfinaalis. Ta on selle aja jooksul võitnud 69st kohtumisest 68, aga arvestatud pole 2016. aasta loobumiskaotust.
Pärast Nadali alistamist võitis Söderling veerandfinaalis veenvalt 6:1, 6:3, 6:1 venelase Nikolai Davõdenko ja poolfinaalis viies setis tšiillase Fernando Gonzalezi. Kuid finaalis kaotas rootslane Roger Federerile 1:6, 6:7, 4:6, millega šveitslane teenis oma ainsa tiitli Roland Garrosis, kindlustades karjääri suure slämmi. Omakorda 2010. aasta Prantsusmaa lahtistel sai Söderling veerandfinaalis revanši, alistades karjääri jooksul esmakordselt Federeri, aga nüüd kaotas rootslane finaalis just Nadalile 4:6, 2:6, 4:6.
Nii ei olnud Söderling kummaski finaalis võidule lähedal. Aga ta ei võinud siis veel aimata, et profikarjäär juba järgmisel aastal katkeb. 2011. aasta US Openi eel haigestus Söderling mononukleoosi, millest ta enam ei toibunudki. Seda muidugi tennise mõttes – ta ei naasnud profikarussellile.
2016. aasta talvel käis Söderling ka Eestis, pidas Tondi tennisekeskuses näidismängu ja ajas äri oma RS tennisepallide turustamiseks. Ta oli siis võimeline uuesti tennist mängima, aga mitte enam tipptasemel, kuigi oli Tallinna külaskäigu ajal alles 31-aastane (praegu 35).