Pikk ootus sai läbi ja alates 2018. aasta sügisest maailma paremikku kuulunud Arina Sabalenka (5) võitis 24-aastaselt karjääri esimese slämmiturniiri.
Sabalenka ei olegi 2023. aastal ühtki mängu kaotanud, sest Australian Openi võidule eelnes esikoht Adelaide’is. Koos tänase finaaliga on ta võitnud 11 mängu järjest. Finaal Jelena Rõbakina (Kasahstan, 22) vastu lõppes 4:6, 6:3, 6:4.
Enne mängu arutles telestuudios finalistide võimaluste üle endine maailma esikümne mees ja eriti veel Andre Agassi treenerina tuntuks saanud Brad Gilbert. Ta andis eelise Rõbakina servile, aga Sabalenka tagajoonemängule. “Rõbakina püüab kiiresti punkti lõpetada, aga Sabalenkale sobivad ka pikemad pallivahetused, sest ta liigub natuke paremini. Kui Sabalenka närv vastu peab, võidab ta kolmes setis,” ennustas Gilbert ja tal oligi õigus.
Esimene sett kestis vaid 34 minutit ja punktid jäid lühikeseks. Selline mäng sobis Rõbakinale. Asi ei olnud ainult tema esimeses servis, vaid ka teiselt servilt sai ta rohkem punkte. Selle arvelt ei pea Rõbakina saama esimest pallingut sisse üle 60% (täna 59%), sest ta suudab ikkagi pallingul domineerida. Siiski kaotas Rõbakina eduseisul 4:3 varem võidetud murde tagasi, aga ta sai uuesti Sabalenka servi kätte seisul 4:4. Kuigi turniirivõitude arvu poolest (12:3) oli valgevenelanna Rõbakinast kõvastu ees, oli Kasahstani mängijal olemas slämmiturniiri finaali kogemus ja see võis olla tähtis faktor.
Teise seti esimeses geimis päästis Sabalenka servil 15:40 kaotusseisu ja see võiski olla pöörde algus. Ütleme ette rutates, et Sabalenka enam kahes viimases setis servigeimi ei kaotanud. Selgelt paranes nüüd ka Sabalenka teine serv, näiteks topeltvigu tegi ta esimeses setis viis, aga järgmistes kummaski ühe. Punkte teiselt servilt võitis Sabalenka esimeses setis 33%, aga mängu keskmisena kerkis see lõpuks 47ni ja oli ka Rõbakina protsendist (44) parem. Teises setis läksid nii geimid kui ka punktid pikemaks ja täpselt nii nagu Gilbert ütles, sobis see Sabalenkale. Ainsa murde tegi valgevenelanna seisul 2:1, aga veel hiljem seisudel 4:1 ja 5:2 oli tal kokku viis murdepalli. Pole kahtlustki, et seti võitis Sabalenka teenitult.
Otsustavas setis tase veelgi tõusis. Mõlemad keskendusid hästi servile ja püüdsid tõrjet mängu saada. Siiski oli Sabalenka mäng täielik maailmaklass, aga Rõbakinal jäi vast sellest pisut puudu. Terve mängu suutis Sabalenka kontrolli all hoida lihtvigu pallivahetustes, neid oli kokku 28, aga neljandik tuli topeltvigadest. 51 äralööki ja 28 lihtviga Sabalenkalt on sellised numbrid, et vist keegi ei võidaks teda sellise statistikaga ja ometi ei olnud ju Rõbakina võidust liiga kaugel.
Igal juhul otsustava seti ainus murre tuli seisul 3:3, aga päris lihtsalt lõpuni Sabalenka ei saanud. Seisul 5:4 matši võidule servides tuli natuke ikkagi närv sisse, aga samas pani Rõbakina ka tõrjel kõik oma võimed mängu. Kui Sabalenka tegi matšpallil topeltvea (nagu eelpool lugesite, oli see seti ainus), võis tunduda, et hakkab jälle pihta tema närvilisus slämmiturniiri tähtsates mängudes. Aga Sabalenka ei langenud ära ja neljanda matšpalli ta realiseeris, üks murdepall oli viimases geimis ka Rõbakinal. Lõpuks realiseeris Sabalenka 13st murdepallist 3 ja Rõbakina 7st 2, aga head servijate mängus ongi sellised protsendid normaalsed. Statistikast lisame veel, et ässad võitis Sabalenka 17:9 ja lihtvigu tegi Rõbakina siiski pisut vähem (25).
Tuletame veel meelde, et kui Sabalenka 2018. aasta sügisel esikümnesse kerkis, ei suutnud ta kohta parandada eelkõige just slämmiturniiride kesise esituse tõttu. Aastatel 2019 ja 2020 ei jõudnud ta kordagi 3. ringist kaugemale ja alles 2021. aasta teisel poolel mängis Wimbledoni ja US Openi poolfinaalis. Kuid kaotus US Openil tasavägises mängus Leylah Fernandezile lisas taas kahtlusi, et võib-olla ei võida Sabalenka kunagi slämmiturniiri. Aga nüüd oli ta esimest korda finaalis ja kohe võitis.
Pärast mängu ei olnud Sabalenka võistluspinge veel kohe kadunud ja ta ütles rahvale: “Palun vabandust minu inglise keele pärast, sest värisen ikka veel.” Oma tiimi tänamine on kõigi võitjate jaoks rutiin, aga seekord tundus, et need sõnad läksid õigesse kohta, sest treener Anton Dubrovi meeskond oli teinud just vaimse poolega kõvasti tööd. “Eelmisel hooajal elasime läbi palju langusi. Töötasime väga kõvasti. Teie olete selle auhinna rohkem ära teeninud kui mina,” ütles Sabalenka.