Tennisnet pidas eile jõulurahu ja “unustas” Anett Kontaveidi 27. sünnipäeva. Jutumärkides sellepärast, et tegelikult läks antud artikli koostamisega liiga kaua aega, mida jõululaupäeval kellelgi piisavalt pole ja nii tähistame sünnipäeva päev hiljem.
Anetti karjäär on olnud nii särav, et 27 edukat turniiri kokku panna ei ole keeruline. Muide, kui lugeda ära tema olulised võidud (Eesti meistritiitlid, ITF-i juunioride ja täiskasvanute turniirid ning WTA tiitlid), siis tulebki peaaegu 27 kokku – puudu jääb vaid kaks. Aga see ei ole kriteerium, sest Anett on ju mänginud aastate jooksul ka selliseid võistlusi, mida ta ei võitnud, aga saab nimetada edukaks.
2009 – esimene Eesti meistritiitel
Anett Kontaveit läheb ajalukku kui noorim Eesti täiskasvanute meister – ta võitis selle tiitli 13-aastaselt. Aastal 2009 ei olnud võib-olla tiitli võitmine kõige keerulisem, sest finaalis tuli alistada Julia Matojan (praegu Skripnik), aga kindlasti ei olnud 13-aastane neiu tollal favoriit, pigem võis neid võimalusi pidada võrdseks.
2010 – tiitli kaitsmine tugevamas finaalis
Tiitli kaitsmine on pea alati raskem kui esimene võit, kuid seekord oli ütlus kindlasti kohane, sest finaalis tuli Anettile vastu tippajal maailma TOP200 sekka kuulunud Margit Rüütel.
2011 – esimene ITF-i turniiri võit
Rüütel võinuks olla ka Anetti vastane tema esimeses ITF-i täiskasvanute turniiri finaalis, kuid Tallinnas SEB Tallink Openil kaotas kogenum mängija poolfinaalis slovakitar Zuzana Luknarovale, keda Anett finaalis võitis.
2011 – juunioride 1. kategooria turniiri võit Tais
Aasia noorteturniiride turneele sõitis Anett vahetult pärast võitu Tallinnas. Tais oli vast lihtsam punkte koguda, aga Anett ei olnud sel turniiril, mille ta võitis, kaugeltki favoriit – alles 11ndana asetatud. Seal olid ka kohal mõned tänaseks maailma TOP 50 sekka jõudnud mängijad nagu Aliaksandra Sasnovitš või Rebecca Peterson, ent nemadki ei kuulunud soosikute sekka.
2011 – Orange Bowl
Seda ilmselt teavad kõik Anetti fännid, et tema noorteklassi olulisim võit oli Orange Bowli A-kategooria juunioride turniiri tiitel. Seal olid juba ka tänapäeva tuntud mängijad – poolfinaalis tuli Anettil alistada Eugenie Bouchard ja finaalis Julia Putintseva.
2012 – US Openi noorteturniiri finalist
Pole välistatud, et Anett ise seda turniiri õnnestunuks ei loe, sest finaalis jäi ta alla Samantha Crawfordile, kellest täiskasvanute klassis tippmängijat ei tulnud. Kuid see turniir pani punkti Anetti tublile üritusele võita vähemalt üks noorte slämmiturniir – Pariisis ja Wimbledonis jõudis ta poolfinaali, olles sellega hooaja stabiilseim, aga siiski võiduta juunior.
2013 – Moskva ITF-i 25-tuhandelise turniiri võit
Tõenäoliselt oli Anett juba varemgi küps 25-tuhandelise turniiri võiduks, aga noorteklassi tippturniirid võtsid oma aja ja kuni 2013. aasta lõpuni oli tal veel täiskasvanute turniiridel mängimise limiit. Moskvas lõpuks see võit tuli ja see on esimene tema kolmest profikarjääri tiitlist Venemaal.
2014 – läbis Wimbledonis kvalifikatsiooni
Esimene pääs täiskasvanute slämmiturniirile läbi kvalifikatsiooni oli siiski Anettile mõru maiguga – avaringis kaotas ta Casey Dellacquale matšpallidelt.
2015 – Eastbourne’i võit tagas Wimbledoni vabapääsme
2015. aasta suvel oli Anett heas vormis Inglismaa muruväljakutel ja ühe ITF-i W50 turniiri võitmine Eastbourne’is tagas talle vabapääsme Wimbledoni turniirile, kus ta sai seega mängida teist aastat järjest. Seekord aga loosiõnne polnud ja Viktoria Azarenkalt tuli vastu võtta kaotus avaringis.
2015 – pääs US Openi kaheksandikfinaali ja esisajasse
Kui rääkida Anetti läbimurdeturniiridest, siis 2015. aasta US Open oli kindlasti selline. Loosiga tal pisut vedas, sest asetatutest tuli algul (2. ringis) vastu vaid alavormis Anastassia Pavljutšenkova. Alistuda tuli legend Venus Williamsile, kelles ca 2,5 aastat hiljem sai Anetti jaoks juba “klient”. Eduga kaasnes esmakordne pääs esisajasse.
2017 – esimene WTA finaal Bielis
Uue treeneri Glenn Schaapi käe all kerkis Anett 2017. aasta esimesel poolel edetabelis kõvasti – jaanuaris 121., juulis juba 27. Esimene tähis tõusuteel oli Bieli WTA 250 siseturniiril finaali jõudmine, ehkki kaotus Marketa Vondroušovale võis olla kerge pettumus.
2017 – alistas Roomas esireketi
WTA Masters 1000 turniiride, mis tollal jagunesid Premier Mandatory ja Premier 5 nimelisteks, on Anett mänginud oma tasemele vastavalt (mida ei saa öelda slämmiturniiride kohta) ja Rooma liivaväljakutel pääses ta juba veerandfinaali. Mis aga tähtsaim – ta alistas 2. ringis maailma esireketi Angelique Kerberi 2:4 seisult 6:4, 6:0.
2017 – esimene WTA tiitel Hollandis
Võit saabus lõpuks Schaapi kodumaal ‘s-Hertogenboschis muruväljakul. Kindel see esikoht ei olnud, sest viiest mängust kolm võitis Anett kolmes setis. Aga Anett tõestas 2017. aastal ka mitmekülgsust – vaadake, millistel väljakukatetel on sündinud tema kolm siin toodud saavutust.
2018 – tähtede paraad Roomas
Huvitav küll, et pärast 2018. aastat ei ole Rooma olnud enam Anettile õnnelik turniir, aga tollal, kui kardeti, et ta hakkab 2017. aasta kevade edetabelipunkte kaotama, juhtus hoopis vastupidine – poolfinaali pääsuga ta võitis juurde 140 punkti! Alistatute seas oli kaks endist (Svetlana Kuznetsova ja Venus Williams) slämmivõitjat ja valitsev Australian Openi meister Caroline Wozniacki.
2018 – esimene WTA Mastersi finaal
Kui olla aus, siis Anetti kõik (ka hilisemad) WTA turniirivõidud kahvatuvad Wuhani Premier 5 finaali kõrval, sest ta teenis Hiinast 585, aga võidukatelt turniiridelt on maksimaalselt saanud 470 punkti. Kerge suvise alavormi järel oli see turniir tõeliselt edukas ja siin ei saa pahaks panna ka finaali kaotust supervormis Arina Sabalenkale.
2019 – Miami poolfinaal ja Eesti parim edetabelikoht
2019. aastal Miami Masters-turniiril poolfinaali pääsu eest teenitud 390 punkti olid need, mis tõstsid Anetti WTA edetabelis 14. kohale ehk ühe võrra mööda Kaia Kanepi rekordist. Suur tähis, aga uut pääsu TOP15 sekka tuli oodata 2,5 aastat.
2020 – Austraalias veerandfinaali
Arvestades, et Anett oli 2019. aasta sügisel pea kolm kuud haige, algas aasta suurepäraselt, ehkki ainus slämmi veerandfinaal ei pruugi tema tasemega mängija jaoks olla midagi märkimisväärset.
2020 – FedCupi turniir kodus
Heatujulisena, ent pisut väsinuna (seda näitas Anetti esimene mäng vähetuntud kreeklannaga) Tallinnasse FedCupi (nüüd Billie Jean King Cup) turniirile saabunud esireket tegi hiilgemängu Elina Svitolina vastu, ehkki sellest ei piisanud Eestile edasipääsuks. Aga kodupublik sai esimest korda näha tippvormis Anetti, sest kahel eelmisel kodusel karikaturniiril ta seda veel polnud.
2020 – koroonaviiruse pausist välja finaaliga
Viis kuud kestnud koroonaviiruse paus sai läbi augustis Palermo turniiriga. Nii seal kui ka hiljem Cincinnatis ja US Openil tõestas Anett, et on pausi ajal paljudega võrreldes tõhusamalt treeninud (lisaks mänginud Lätiga matši). Paraku oli just Palermo finaalikaotus Anetti karjääri üks halvimaid, sest Fiona Ferro vastu oli ta selge soosik.
2021 – ümbersünd Clevelandis
Clevelandi WTA 250 turniiri võitmine võib teatud mõttes olla Anetti senise karjääri olulisim tähis, sest just seal tuli ta uue treeneri Dmitri Tursunovi käe all madalseisust välja ja alustas seeriat, mis tol hetkel tundus mõeldamatu – neli turniirivõitu, pääs WTA finaalturniirile ja seal finaalis mängimine. Teisalt oli Anett oma teise asetusega Clevelandis favoriit, aga seda pidi ju veel tõestama.
2021 – Ostravas langesid favoriidid kui loogu
Ostrava WTA 500 turniir on ilmselt tugevaim, mille Anett on karjääri jooksul võitnud. Kuigi Clevelandi ja Ostrava vahel oli veel US Open, tähendas see sama hooga jätkamist. Ostravas alistusid Anettile Paula Badosa (hilisem WTA finaalturniiri poolfinalist ja Indian Wellsi tšempion), Belinda Bencic (sama aasta olümpiavõitja), Petra Kvitova (kahekordne slämmivõitja) ja finaalis Maria Sakkari (hilisem WTA finaalturniiri poolfinalist).
2021 – “planeeritud” võit Moskvas
Enne Moskva turniiri võis Anett juba favoriidiks pidada, ehkki ta sai seal asetuse (9.) vaid ühe mängija viimasel hetkel loobumise tõttu. Finaalis tuli tal aga Jekaterina Aleksandrova vastu päästa 4:6, 0:4 kaotusseis. Kui seda poleks juhtunud, jäänuks Anett WTA finaalturniiriste eemale (tõsi, pooleldi vigase Ons Jabeuri asendajana ta võinuks sinna ikkagi pääseda).
2021 – vormistamine Cluj-Napocas
“Dracula kodukantsis” võttis Anett need punktid, mida tal läks vaja Guadalajarasse WTA finaalturniirile pääsuks. Võit finaalis Simona Halepi üle näis rutiinne, sest rumeenlanna ei saanud kodupubliku ees Anettile üldse vastu.
2021 – peaaegu suure tiitlini
Kuigi Anett oli WTA finaalturniiril madalaima asetusega ja jõudis finaalini, ei saa tegelikult talle hinnet “5” selle võistluse eest panna, sest mingil põhjusel oli ta alavormis just mängudes Garbine Muguruzaga, keda ta Moskvas ülekaalukalt võitis. Ja väliselt hiilgav võit Karolina Pliškova üle tuli tegelikult selliselt, nagu poleks vastast teises setis väljakul üldse olnudki. Erakordselt meeldejääv oli aga poolfinaali raske võit Sakkari üle.
2022 – Peterburist kuues tiitel
Jah, nii ta läks, et kui 2017. aasta juunist kulus Anettil järgmise tiitli võitmiseks neli aastat ja kaks kuud, siis nüüd võitis ta poole aastaga viis turniiri, neist viimase Peterburis. Finaal oli sarnane sügisese Moskva finaaliga – vastane (seekord Sakkari) pidanuks mängu põhjal justkui võitma, aga Anett oli vaimselt tugevam.
2022 – Doha turniiri ajal algas sõda
Doha Masters 1000 turniirilt teenis Anett 585 punkti, millega kordas isiklikku rekordit tavaturniiridel (WTA finaalturniiri andis talle 965 punkti). Igatahes näis Anett sama heas vormis nagu “elu sügisel”, kuid finaalis Iga Swiatekile kaotas kindlalt. Swiateki suur võiduseeria algas just Dohast ja 2022 oli ta ikkagi väga hea, kuid mõjuda võis ka turniiri ajal alanud Ukraina sõda, mis viis Anetti väidetavalt erimeelsusteni oma venelasest treeneriga.
2022 – esimene Tallinn Open
Huvitaval kombel on Tallinn Open siinses nimekirjas toodud 27st turniirist ainus, kus Anett ei mänginud välja oma edetabelikohta – ta oli ju asetatud esimesena. Aga kodune turniir oli ikkagi suursündmus ja poolfinaalis Kaia Kanepi võitmine ka eriline meediasündmus. Ütleme siis nii, et enne 27. sünnipäeva saimegi 27 täis.
***************
Tennisnet võiks nüüd kirjutada, et loodetavasti on Anettil 30. sünnipäevaks olemas 30 edukat turniiri, aga see on tegelikult vähe, kui arvestada tempot, millega ta viimastel hooaegadel on edasi läinud.
Meenutame, mida kirjutas Tennisnet Anetti 25. sünnipäeval detsembris 2020: “Anetti sünnipäeval jääb üle soovida, et viie aasta pärast järgmise ümmarguse tähtpäeva ajaks oleks juures vähemalt viis saavutust, mis siinsetest paremad! Üht ei saa üle lüüa: maailma esireketi alistamist võib ainult korrata. Aga suure slämmi poolfinaal (miks mitte ka rohkem?), WTA 500 ja 1000 turniiri võidud ning parem kui 14. edetabelikoht veel ootavad.”
Nagu näeme, on neist soovidest kaks (WTA 500 võidud ja parem edetabelikoht – tunduvalt parem!) juba täitunud ja tegelikult WTA finaalturniirile pääsu me ei osanudki soovida. Nii et kokku kolm viiest – jäävad slämmiturniiri parem tulemus ja WTA 1000 võit.