fbpx
Close

Eesti treenerid läbisid kaks kõrge tasemega koolitust

Treenerid, kes läbisid Tallinnas L2 kursuse. / Foto: Eesti Tennise Liit

Tänavu sügisel toimus Vilniuses ITF-i L3 treenerite kursus, mille läbisid edukalt ka Eesti treenerid Marek Turu ja Fredi Vöörman. Novembris oli aga Tallinnas L2 kursus, kus osales juba 14 Eesti treenerit, lisaks kolm lätlast.

Kui alustada toimumise järjekorras, siis 23. septembrist 7. oktoobrini peeti Vilniuses ITF-i kõrgeima (3) kategooria koolitus, mis kannab nüüd nime Coaching High-Performance kursus. Nii kõrge kategooria koolitust ei ole meie piirkonnas kunagi toimunud. Seal osales kümme treenerit, kelle hulgas olid ka FVTA peatreener Fredi Vöörman ja Laagri Tennisekooli treener Marek Turu. Mõlemad Eesti treenerid läbisid koolituse edukalt, sooritasid eksamid positiivselt. Vöörman ja Turu on ka ETL U10 projekti aktiivsed liikmed, kes panustavad oma põhitöö kõrvalt aega ka Eesti tennise järelkasvu üldisemalt. Lisaks neile on Eestis vaid kaks treenerit, kes sarnase koolituse läbinud – Rene Busch ja Aleksander Jürgens. Vilniuse koolituse viisid läbi ka Eestis mitmeid kordi koolitanud Hrvoje Zmaic (Horvaatia, endine ITF arengujuht Euroopas) ja Rafael Martinez Gallego (Hispaania).

“See on muidugi tõsi, et ainuüksi koolitus ei tee veel kellestki väga head treenerit, aga ükski koolitus ei jookse ka mööda külgi maha. Antud kursus näitaski, kuidas kõrgema taseme noori ja juuniore kuni proffideni välja treenida ja kuidas treenida nii, et kui sul on kaks mängijat, mil viisil nad koos saavad treenida,” rääkis Turu. “ITF-i koolitustel näidatakse harjutusi suhteliselt vähe, mõte on ikkagi selles, et sa paneksid ise pea tööle ja saaksid aru teatud treeninguprintsiipidest. Kui on vaja näiteid, eks koolitajad edastavad ka omi mõtteid, aga üldiselt sa ei lähe sellele koolitusele saama kõva harjutuste pagasit, vaid üldisi põhimõtteid, mida töös järgida.”

“Päevad olid väga tihedad. Kella 9st 18ni oli koolitusprogramm ja õhtul hakkasid hotellitoas raamatuid lappama, sest sooritada oli vaja viis kirjalikku ja kaks praktilist eksamit väljakul,” jätkas Turu. “Kui kas või ühel eksamil oleksid läbi kukkunud, poleks koolitust läbida saanud ja kordamise võimalus tekkinuks alles pool aastat või aasta hiljem. Kuigi mul endal pole hetkel võib-olla nii kõrge tasemega mängijat, tulevad koolituselt saadud teadmised igal juhul kasuks, sest oli erinevaid valdkondi nagu näiteks psühholoogia, mille põhimõtteid saab rakendada kõikide mängijate puhul – ei tähenda, et see kursus oli High Performance.”

L2 taseme kursus Tallinnas

12.-23. novembrini toimus Tallinnas Tallink Tennisekeskuses ITF Coaching Advanced Players kursus (endine Level 2). Eelmine kord toimus sarnane koolitus Eestis aastal 2005. Tol korral olid osalejate hulgas näiteks praegune U14 peatreener Ott Ahonen, ETL koolitusjuht Aleksander Jürgens ja paljud teised treenerid. Sel korral oli osalejaid 17, neist 14 Eestist ja 3 Lätist. Oaslejate hulgas olid nii kogenud treenerid (USTA peatreener Andres Kuhi, ETL U10 projektijuht Priit Pihl, endine tippmängija ja Pärnu treener Mait Künnap) kui ka noored ambitsioonikad treenerid. Koolituse viisid läbi Goran Shevchenko (Makedoonia), Irina Kuzmina-Rimsha (Läti) ja Aleksander Jürgens.

Mõlemad koolitused on piirkonna tenniseliitude pikaajalise töö tulemus. Koolituste kulud on suures osas katnud Olympic Solidarity fond. Fondi vahendite kasutamine eeldab alaliidu aktiivset koostööd Eesti Olümpiakomitee ja Rahvusvahelise Olümpiakomiteega ja ka rahvusvahelise alaliiduga (ITF). Eesti Tennise Liit on viimastel aastatel olnud aktiivne fondi vahendite kasutaja, pakkudes treeneritele rahvusvaheliselt tunnustatud koolitjate kogemusi ja infot. Sellised koolitused on võimalikud vaid tänu ETL aktiivsele osalemisele nii piirkondliku (Tennis Europe) kui ka rahvusvahelise (ITF) alaliidu töös läbi esindatuse erinevates komiteedes ja eelnevalt ka juhatuses.

Eesti koolitussüsteemile on suur tunnustus, et rahvusvaheline alaliit on seda tunnustanud hõbetasemel. Samal tasemel on Euroopas tunnustatud vaid Poola, Slovakkia ja Rootsi koolitussüsteemid. “Meil on peale kasvamas põlvkond noori ja motiveeritud treenereid, kes panustavad enda arendamisse ja keda toetavad juba suurte kogemustega treenerid. Lisaks välisekspertide juhendamisele oli toimunud kursus ka noortele treeneritele hindamatuks võimaluseks teha koostööd ja vahetada kogemusi meie kohalike tipptreeneritega, kes võtsid aega oma niigi tihedas graafikus, et kursusel osaleda,” ütles Aleksander Jürgens.

scroll to top