Pealkirjast ei tasu valesti aru saada – Eesti tennisesõbrad loodavad, et ööl vastu neljapäeva leiab US Openil aset kuulsa Serena Williamsi lahkumisetendus, mis tähendab, et ta kaotab mängu Anett Kontaveidile (2). Ja miks ei võiks see etendus olla vägev!?
Kui Kaia Kanepi on noorema Williamsiga kohtunud viis korda ja kõigil juhtudel kaotanud, siis Anett kohtub temaga esmakordselt. Vähemalt Anett ise oli õnnelik, et juhus neid kokku viis, sest tõenäoliselt on see viimane võimalus Serenaga mängida. Tõsi, mitte enam päris sellise Serenaga, kes viis korda Kaiat võitis – praegu ta enam oma parimal tasemel ei mängi. Juba on siiski kõlanud jutud, et võib-olla Serena “petab” fänne – lasi endale korraldada hüvastijätutuuri, aga tuleb veel tagasi ka pärast US Openit. Välistatud see muidugi pole.
Eelvaates Serena Williamsi senisest tenniseteekonnast kirjutades peame seda tegema oluliselt lühendades, sest muidu läheks praegune artikkel liiga pikaks. Noorteklassi karjääri Serenal ega tema vanemal õel Venusel polnudki, sest pärast edukat mängimist USA-sisestel noortevõistlustel otsustas tüdrukute isa Richard, et nad ITF-i juunioride võistlusi mängima ei hakka ja mõlemad alustasid 14-15-aastaselt naiste tennisega.
Serena võitis esimese suure slämmi enne Venust, mis tollal oli üllatus, sest vanem õde mängis vähemalt esialgu tugevamalt. See juhtus 1999. aastal mõni nädal enne Serena 18. sünnipäeva. Venus oli parem aastatel 2000-2001, kui ta võitis neli slämmiturniiri, neist ühes finaalis (2001 US Open) ka Serenat. Aga maailma esireket sai vanem õde kokku olla vaid 11 nädalat. 2002. aastal algas juba noorema õe tõus – ta vormistas nn “Serena slämmi”, kui võitis järjest neli turniiri, aga mitte samal aastal – 2002 Prantsusmaa lahtised, Wimbledon ja US Open, 2003 Australian Open. Kõigis neis finaalides võitis ta Venuse ja tegi seda viiendat korda 2003 Wimbledonis.
Aga edasi tuli periood, mis sisuliselt nullis Serena võimaluse tõusta kõigi aegade parimaks. Olgu, väga paljude silmis on noorem Williams ikkagi kõigi aegade parim, aga slämmitiitlite poolest jääb ta 23:24 alla Margaret Courtile, lisaks õnnestus austraallannal ka 1970. aastal, juba profiajastul, välja mängida ka suur slämm. Nimelt aastatel 2004-2008, vanuses 22-26 võitis Serena ainult kolm slämmiturniiri.
Serenal oli ka vigastusi, aga peamiselt vaevas teda motivatsioonipuudus. Olles pärit vaesest perest, jõudis ta nüüd suure rikkuseni ja hakkas seda nautima, kuid ei tegelenud enam samavõrra tõsiselt alaga, mis talle selle rikkuse tõi. 2007. aasta Australian Openi eel oli Serena langenud edetabelis 81. kohale ja tema füüsiline vorm oli kõvasti langenud. Sponsorid ähvardasid, et ei toeta enam USA staari, aga just siis võitis Serena Austraalias ja sai natuke ree peale tagasi, ehkki tegelikult algas tema uus tõus ikkagi 2008. aasta US Openi võitmisega.
Nii 2009 kui ka 2010 võitis Serena kaks slämmiturniiri, aga tema edu katkes rumala õnnetusega, kui ta vahetult pärast edu Wimbledonis astus endale klaasi jalga ja tekkinud tüsistuste tõttu jäi tennisest eemale kolmveerand aastaks – mängimata jäi kolm slämmiturniiri.
Serena parim periood algas 2012. aasta suvel. Alates 2012 Wimbledonist kuni 2015 Wimbledonini võitis ta kaheksa slämmiturniiri. Erilises hoos oli Serena 2012. aasta Londoni olümpial (turniir peeti Wimbledoni väljakutel), kus ta alistas poolfinaalis ja finaalis tollase maailma kolmanda ja teise reketi Viktoria Azarenka ja Maria Šarapova vastavalt 6:1, 6:2 ja 6:0, 6:1. Murul, kus servi osakaal on nii suur, suutis Šarapova võita Williamsi vastu ainult ühe servigeimi!
2015 oli aga Serenale 2002. aasta kõrval teine, kus ta võitis kolm slämmiturniiri. Need tulid järjest – Austraalia, Pariis, Wimbledon. Kodusel US Openil näis suur slämm vaid vormistamise küsimus, kui Serena teel olid vaid kaks itaallannat, kes ei kuulunud esikümnessegi. Poolfinaalis tuli alistada Roberta Vinci ja finaalis Flavia Pennetta. Aga siis juhtus slämmiturniiride ajaloo üks üllatavamaid sündmusi, kui Vinci alistas Serena 2:6, 6:4, 6:4.
2017. aastal võitis Serena Austraalias oma 23. slämmiturniiri, alistades üle pika aja finaalis taas õe Venuse. Seejärel tuli aga paus hoopis meeldivamal põhjusel kui eelmised – detsembris 2016 ärimehe Alexis Ohanianiga kihlunud Serena sünnitas 2017 septembris esiklapse Olympia. Väljakule naases Serena 2018. aasta kevadel ja peagi mängis taas slämmiturniiri finaalis. Kuid 24. tiitlit, mis esialgu vaid võrdustanuks seisu Courtiga, ei tulnud ega tulnud. 2018. aastal kaotas Serena Wimbledonis finaalis Angelique Kerberile ja US Openil Naomi Osakale, järgmisel hooajal samadel turniiridel vastavalt Simona Halepile ja Bianca Andreescule.
Veel mängis Serena 2020 US Openil ja 2021 Australian Openil poolfinaalis, aga pärast seda hakkas lootus kustuma. Alates 2021. aasta Wimbledonist võttis Serena pausi ja keegi ei teadnud selle pikkust. Spekuleeriti, et võib-olla ta ei naasegi. Kuid ta tuli tänavu Wimbledonis tagasi ja kaotas esimeses ringis prantslanna Harmony Tan’ile, kelle parim edetabelikoht on 90. Serena mõistis, et suurt tšempionit temast enam ei saa ja kuulutas välja hüvastijätutuuri, kuhu lisaks US Openile kuulusid neile eelnenud Toronto ja Cincinnati turniirid. Nüüd on Serena saanud kolmel turniiril kaks kaotust ja kaks võitu, kuid kumbki alistatutest ei kuulu isegi TOP50 sekka. Samal ajal võitsid Belinda Bencic ja Emma Raducanu Serenat üpris kindlalt, vastavalt 6:2, 6:4 ja 6:4, 6:0.
Nii olemegi jõudnud tänase või täpsemalt homsel ööl toimuva mängu juurde. Serena tulemused näitavad, et favoriit peaks olema Anett. Treenerist ekspert Harri Neppi ütles, et võrreldes tippaja Serenaga on kõige rohkem alla käinud tema füüsiline seisund ja eriti liikumine. “Ka eeskäsi ei ole Serenal enam nii terav,” lisas Neppi. “Kuid Anett peab siiski mängima võimalikult täpselt ja ründama piiri äärde, siis Serena neid palle kätte ei saa. Kui aga talle võimalus anda, võib Serena veel valusalt nõelata.” Nii palju võiks lisada, et serv – ainus löök, mida sooritatakse paigalt – on ka veel Serenal piisavalt hea, nii et selle arvel Anett parermust saada ei tohiks.
Võib-olla olulisem teema on hoopis ažiotaaž, mis selle mängu ja üldse Serena lahkumise ümber toimub. Täistribüünid on garanteeritud ja nüüd tekib küsimus, kas selline suursündmus mõjub Anettile positiivselt või mitte. Ilmselt pole Eesti esireket nii arvukate pealtvaatajate ees veel mänginudki ja nood elavad suures osas kaasa tema vastasele. See on tänase mängu nn X-faktor, mille mõju ennustada on keeruline. Võib-olla hoopis vastupidi, viimasel ajal pisut ebaühtlaselt mänginud Anett saab innustust ja esitab tänavuse suve parima partii.
Kihlveokontorid arvavad, et Anett saab vananevast staarist jagu. Ennustusportaal Paf annab mängijate võidukoefitsientidele kahekordse vahe – Anett 1,43 ja Williams 2,85, mis tähendab, et eestlanna võidušansid on 2/3 ehk ca 67%. Eks see loogiline ole, et kui mõlemad mängivad omal tasemel, on Anett praegu parem.
Kohtumine peaks vähemalt 90% tõenäosusega algama kell 2 eeloleval ööl. Et mängu algus hilineks, peaksid Arthur Ashe’i nimelise peaväljaku päevased mängud (esimene kohtumine kell 19 Eesti aja järgi) kestma umbes 6,5 tundi, kui vaheajad juurde liita. Peetakse meeste ja naiste üksikmäng, kus on olemas selged soosikud Andy Murray ja Cori Gauffi näol. Ei usu, et need kaks kohtumist üle 5-6 tunni kestaksid. Kuid enne kella 2 mäng kindlasti ei alga.