fbpx
Close

Jo-Wilfried Tsonga paneb Pariisis karjäärile punkti

Jo-Wilfried Tsonga tänavu veebruaris Montpellier’s, kus ta ühe mängu võitis. / Foto: AFP/Scanpix

Prantsusmaa 21. sajandi edukaim meestennisist Jo-Wilfried Tsonga lõpetab karjääri maikuus Prantsusmaa lahtistel meistrivõistlustel.

17. aprillil 37. sünnipäeva tähistav Tsonga lõpetab profitennisega enam-vähem selles vanuses nagu tänapäeval keskmiselt lõpetatakse (aastakümneid tagasi oli kombeks märksa nooremalt loobuda), kuid eks peamine põhjus on ikkagi selles, et tema tase ei vasta enam tipptennise nõuetele. “Paar nädalat tagasi otsustasin, et lõpetan mängimise selle aasta Roland Garrosi turniiril,” ütles Tsonga sotsiaalmeediasse postitatud videos. “Minu keha ütleb, et ei ole võimeline enam parimat andma.”

Tsongal, nagu ka paljudel teistel headel mängijatel, oli “õnnetus” sündida 1985. aastal, sest tema esimestel profiaastatel valitses Roger Federer, hiljem ka Rafael Nadal, Novak Djokovic ja Andy Murray. Sellest barjäärist suutis Tsonga eakaaslastest läbi murda vaid Stanislas Wawrinka, kes võitis kolm slämmiturniiri.

Tsonga laeks jäi slämmiturniiridel finaalipääs, mille ta saavutas üsna karjääri algul 2008. aasta Australian Openil. See oli ka turniir, kus Djokovic teenis esimese slämmitiitli, kui alistas Tsonga finaalis 4:6, 6:3, 6:4, 7:6. Enne seda oli Tsonga teinud poolfinaalis lausa imet, kui purustas Nadali 6:2, 6:3, 6:2. Tsonga mängis suure kolmikuga tegelikult üsna hästi, sest kogus nende vastu 16 võitu (Nadaliga 4:10, Federeriga 6:12 ja Djokoviciga 6:17).

Kuid maailma edetabelis Tsonga sellest müürist läbi ei murdnud ja tema parimaks kohaks jäi 5., milleni prantslane jõudis 2012. aasta veebruaris. Slämmiturniiridel jäi pärast 2008. aastat Tsonga laeks poolfinaal, kus ta mängis veel viis korda. Neist tähelepanuväärseim oli 2011. aasta Wimbledon, kus Tsonga veerandfinaalis üllatas Federeri 0:2 kaotusseisust 3:6, 6:7, 6:4, 6:4, 6:4 võiduga. Aga taas lõpetas Tsonga pürgimise tiitlini Djokovic, kes ka turniiri võitis. Viimast korda jõudis Tsonga slämmiturniiri poolfinaali 2015 Roland Garrosis, kus ajalugu osaliselt kordus – ta alistas jälle veerandfinaalis Federeri, aga seekord kaotas Wawrinkale, kes turniiri võitis.

Kirjutasime sissejuhatuses, et Tsonga on 21. sajandi Prantsusmaa parim meestennisist. Mõni võib küll vastu vaielda, aga näiteks tema sama tuntud kaasmaalane, Tsongast aasta noorem Gael Monfils oli parimal nädalal maailma kuues reket ja slämmiturniiridel on Monfilsi osaks seni jäänud kaks poolfinaali. Kui arvatakse, et Tsonga on Prantsusmaale tulnud mujalt, siis tegelikult see nii pole – tennisisti ema Evelyne on rahvuselt puhas prantslanna, ainult tema isa on pärit Kongost.

ATP turniire võitis Tsonga karjääri jooksul 18, nende hulgas kaks Masters 1000 turniiri (Pariis 2008 ja Canadian Open 2014). Viimased turniirid võitis Tsonga kodumaal – 2019. aastal veebruaris Montpellier’s ja septembris Metzis. Olles 2018. aasta lõpul langenud edetabelis kolmandasse sajasse, tõusis Tsonga uuesti ja lõpetas 2019. aasta 29nda reketina. Kuid enam tõusu ei järgnenud. Koroonapandeemia ajastul võttis Tsonga täielikult pausi ning 2020. aasta teisel poolel, mil rahvusvaheline tennis naasis, ei mänginud ühtki turniiri. Tsonga proovis uuesti 2021. aastal, aga vigastused mõjutasid teda endiselt ja ta võitis hooaja jooksul vaid ühe mängu. Nii on prantslane langenud edetabelis 220. kohale, kuid Roland Garrosis antakse Tsongale kindlasti vabapääse, et ta saaks karjääri kodumaa suurimal tenniseturniiril lõpetada.

„Otsustasin, et lõpetan siis, kui ma veel jõuan tenniseväljakule astuda,“ ütles Tsonga. „Olen alati endale seadnud kõrgeid eesmärke ja püüdnud igal võistlusel saavutada parimat. Minu jaoks tuleb nüüd Pariisis viimane kord sedasama üritada.“

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Kommenteeri
scroll to top