Mõnevõrra üllatuslikult ei kohtu Anett Kontaveit Eastbourne’i turniiri poolfinaalis esimesena asetatud Arina Sabalenkaga (Valgevene), vaid hoopis 29-aastase itaallanna Camila Giorgiga.
Loogika ütleb, et selline asjade käik oli Anettile soodne, sest Sabalenkat pole ta kunagi võitnud. Kuid kindlasti ei saa ka Giorgi kui vastase üle rõõmustada – tema edetabelikoht (75.) on küll hetkel madal, aga itaallanna on parim olnud just muruväljakutel. Koos tänase võiduga Sabalenka üle on Giorgi saldo muruväljakutel 46 võitu ja 24 kaotust, mis teeb võiduprotsendiks 65,7. Peaaegu sama hea (võidud kaotused 47-25) on Giorgi olnud siseväljakute kõvakattel, kus ta ka ainsal korral on Anettiga kohtunud. See juhtus mullu veebruaris Tallinki hallis, kus FedCupi mängus võitis Kontaveit Giorgi 6:3, 4:6, 7:6. Ent kui liita Giorgi tulemused kõvakattega välisväljakutel, siis 167-128 annab sellel kattel itaallanna võiduprotsendiks ainult 56,6.
Varajases noorteklassis peeti Giorgit väga andekaks. Ta oli 8-aastane, kui tuntud USA tennisetreener Nick Bollettieri pakkus talle seitsmekuise treeningutsükli oma akadeemias. Varem oli Bollettieri sarnase pakkumise teinud ainult Maria Šarapovale. Kuid noorterklassi tennise jättis Giorgi 15-aastaselt (2007) sisuliselt pooleli, jõudes juunioride edetabelis vaid 258. kohale. Ta alustas juba 14-aastaselt (2006) mängimist ITF-i turniiridel ja kerkis selles vanuses WTA edetabeli 1000 parema sekka. 2009. aastal võitis Giorgi kaks esimest WTA turniiri (W25 ja W50) ning kerkis edetabelis TOP300 sisse. Enne, kui Giorgi hakkas läbi lööma WTA turniiridel, jõudis ta võita viis ITF-i turniiri.
2012. aastal kerkis ta esmakordselt esisajasse. See juhtus 9. juulil, kui Giorgile lisati Wimbledoni 1/8 finaali jõudmise eest saadud punktid. Nii näeme taas, et Giorgi esimene edu slämmiturniiridel tuli just murul. Samal aastal käisid kuulujutud, et Giorgi hakkab esindama Iisraeli FedCupi tiimi, sest itaallanna on väidetavalt juudi päritolu. Aga asja sellest ei saanud.
2014 ja 2015 olid Giorgi esimesed tippaastad. Neist varasemal hooajal jõudis ta kahel turniiril (Katowice, Linz) finaali, aga 2015. aastal lisas veel ühele Katowice finaalile võidu ‘s-Hertogenboschi turniiril. Siin ongi sarnasus – nii Giorgi kui ka Anett Kontaveit (2017) võitsid karjääri esimese turniiri samas paigas ja murukattel. Sarnane on ka see, et Giorgi on kaotanud kuus WTA finaali, Anettil on neid kirjas sama palju, kuid tegelikult on ta kaotanud viis, sest Grampians Trophy finaali ei mängitud. Erinevuse tekitas aga kahe mängija vahel Linzi turniir, mille Giorgi 2018. aastal võitis. Anettil seni teist tiitlit ei ole.
Kuid edetabelis on eestlanna olnud kõrgemal – päris pikka aega TOP20 tennisist. Giorgi jõudis oma esimestel tippaastatel (2014-15) peamiselt neljandasse kümnesse, kuid kahe nädala jooksul käis ära ka 30. kohal (27. juuli – 10. august 2015). Vahepealse languse järel kerkis Giorgi TOP30 sekka uuesti 2018. aastal ja nüüd juba kindlamalt – parima koha (26.) saavutas ta 22. oktoobril (Linzi võidu järel) ja püsis samal kohal aasta lõpuni. Ning mida kindlasti tasub mainida – 2018. aastal jõudis Giorgi Wimbledonis veerandfinaali, mis on tema parim tulemus slämmiturniiridel. Seega on Anettil ja Giorgil kolmaski sarnasus – kumbki on ühe korra mänginud slämmiturniiri veerandfinaalis, aga Anettil on 1/8 finaale rohkem (4:2).
2019. aasta tabas Giorgit uus langus. Juuli keskel, kui Wimbledoni punktid läksid maha, langes ta TOP50 seast välja. Tänu finaali jõudmisele Washingtoni ja Bronxi turniiril kerkis ta TOP50 sekka tagasi, aga ainult üheks nädalaks. Aasta lõpus paiknes Giorgi täpselt 100. kohal ja nii saabus ta järgmise aasta veebruaris Tallinna FedCupile Itaalia teise reketina, sest Jasmine Paolini oli läinud mööda. Kuid Itaalia jättis Eesti vastu Paolini naiskonnast välja, et Giorgi saaks mängida Kontaveidiga. Loodeti, et ta saab paremini vastu ja nii läkski, aga väga napilt Anett siiski võitis.
Pärast koroonaviiruse pausi jõudis Giorgi kohe esimesel turniiril Palermos poolfinaali, kus ta oleks võidu korral finaalis mänginud Kontaveidiga. Ent Giorgi kaotas Fiona Ferrole, kuid sellegipoolest tõusis edetabelis 71. kohale. Enam-vähem edetabeli selles kandis (71.-81., mõnel nädalal ka tagapool) on Giorgi püsinud tänini. Tänavu on Giorgi mänginud kaheksa turniiri (Eastbourne on üheksas), aga kuni tänaseni, mil itaallanna alistas Sabalenka ja jõudis poolfinaali, polnud tal erilist edu ette näidata. Pariisis alustas ta küll maailma 23. reketi Petra Martici alistamisega, aga selle võidu tumestas 2. ringi kaotus maailma 88. reketile Varvara Gratšovale.
Tulemused ja edetabel räägivad praegu kindlasti Anetti kasuks, aga nagu siinsest jutust teame, on Giorgi just murul tugev. Tema mängustiil on rajatu riskeerivatele ründelöökidele, vaatamata haprale kehaehitusele on tal profituuri naistest üks tugevamaid lööke. Giorgi armastab sihtida jooni ja anda pallile lennule ebaharilikke suundi, püües vastase saada väljakust välja. Kuid “täpsuse ihalus” tähendab, et paljude äralöökide kõrval teeb Giorgi ka ohtralt lihtvigu, sest kui joonelöögil eksid kas või sentimeetriga, ongi pall audis. Giorgi riskib tihti ka teisel pallingul, mis toob kaasa hulga topeltvigu (täna Sabalenka vastu tegi neid 11). 2015. aastal püstitas Giorgi WTA negatiivse rekordi, kui tegi hooaja jooksul 458 topeltviga. Samas oli see ju itaallanna üks parimatest aastatest…
Muidugi on murukate olnud õnnelik ka Anettile, aga seda rohkem karjääri algusaastatel. Näiteks 2014 ja 2015 teenis Anett murul 27 võitu ja 6 kaotust peamiselt Inglismaal peetud ITF-i turniiridelt. Aga Wimbledon on ometi ainus slämmiturniir, kus Anett ei ole 1/8 finaali jõudnud. Nii et suurvõistlusel, mis algab 28. juunil, on Giorgi olnud seni edukam.
Mänguaja ja kihlveokontorite koefitsiendid teatame eraldi uudises.