Casper Ruud (Norra, 3), kes juba niigi oli Euroopa liivaväljakute hooaja üks stabiilsemaid mängijaid, kirjutas nädal enne slämmiturniiri enda nimele ka turniirivõidu, kui sai Genfi finaalis 7:6, 6:4 jagu Denis Shapovalovist (Kanada, 2).
Ruud oli varem võitnud 2020. aastal turniiri Buenos Aireses, nii et tegemist oli tema teise tiitliga. Selle kevade eelmistel turniiridel oli norralane jõudnud kolm korda poolfinaali, nende hulgas ka Masters 1000 võistlustel Monte Carlos ja Madridis. Samuti jõudis Ruud poolfinaali Münchenis, kus ta sai oma tänavukevadise kõige kummalisema kaotuse, kui jäi alla Nikoloz Basilašvilile (Gruusia) 1:6, 2:6. Monte Carlos ja Madridis oli ta kaotanud maailma esikümne meestele, vastavalt Andrei Rublevile (Venemaa) ja Matteo Berrettinile (Itaalia). Maailma edetabelis tõuseb Ruud nüüd 16ndaks, mis on väga tähtis, et olla Prantsusmaa lahtistel asetatute esimeses pooles.
Genfi finaali võidu võti oli Ruudi erakordselt stabiilne serv. Ta lõi vähem ässasid kui Shapovalov (4 ja 8), kuid ei teinud ühtki topeltviga kanadalase 5 vastu ja võib-olla just seetõttu oli ülekaalukas teise pallingu punktide võitmisel (Ruud 81 ja Shapovalov 58%), samal ajal võitsid mehed esimesel servil enam-vähem võrdselt punkte (79 ja 78%). Ruud ei kaotanud ühtki pallingugeimi, Shapovalovil polnud isegi murdepalli (Ruud 5st 1).
Vaid esimese seti tie-break’is oli Ruudil korra selline hetk, kus ta oma servi ei realiseerinud – juhtides 6:2 andis ta ära kaks punkti nii oma kui ka vastase servil, aga siis võitis ikkagi 8:6. Teise setis võitis Ruud vastase pallingul väga pika viienda geimi, kus tal olidki kõik need viis murdepalli. Kuna oma serv oli norralasel vääramatu, siis ei olnud Shapovalovil enam lootust.
“Esimene sett oli väga võrdne,” ütles Ruud. “Kuna me mõlemad servisime hästi, siis pikki pallivahetusi kuigi palju ei tekkinud. Kuid tie-break’is olid mõned pikad punktid. Õnneks võitsin ja sellega sain enesekindlust teiseks setiks, kus mängisin pingevabamalt.”
Lyoni ATP 250 turniiri finaali jõudsid teise asetusega Stefanos Tsitsipas (Kreeka) ja üllataja Cameron Norrie (Suurbritannia). Norrie oli 2. ringis võitnud esimesena asetatud Dominic Thiemi (Austria) 6:3, 6:2 ja kuigi ta loovutas veerandfinaalis üllatuslikult seti maailma 125. reketile Arthur Rinderknechile (Prantsusmaa), oli inglane täna taas võimas, kui alistas Karen Hatšanovi (Venemaa, 8) 6:1, 6:1. Tsitsipas oli poolteist setti hädas Lorenzo Musettiga (Itaalia), seisul 4:6, 4:3 oli kreeklane ühe murdega taga, aga siis võitis kaheksa geimi järjest – 4:6, 6:3, 6:0.
Kui Tsitsipas pühapäeval turniiri võidaks, saaks temast Euroopa liivahooaja parim mängija enne Prantsusmaa lahtiseid. Praegu on Rafael Nadalil kirjas kaks turniirivõitu ja Tsitsipasel üks, aga kreeklane sel juhul viigistaks ning temal on lisaks Barcelona finaal. Kumbki on võitnud ka ühe Masters 1000 turniiri.
Kuid Norrie on olnud võib-olla isegi liivahooaja suurim üllataja, sest Briti mängijad on reeglina paremad murul ja kõvakattel. Tõsi, Norrie on sündinud Lõuna-Aafrika Vabariigis Johannesburgis, ent ka selle riigi mängijad (näiteks Wayne Ferreira) on olnud pigem kiire põrkega väljakute spetsialistid. “Eelmise finaali kaotus oli väga valus, hea, et sain nii kiiresti uue võimaluse,” ütles Norrie, viidates Estorili finaali otsustava seti 6:7 kaotusele Albert Ramos Vinolase (Hispaania) vastu. “Stefanosega läheb muidugi raskeks, ta on praegu tsoonis, aga vähemalt on huvitav temaga mängida.” Kui Norrie üllataks finaalis, kerkiks ta maailma edetabelis 41. kohale, mis on täpselt tema karjääri parima rankingu kordamine.