fbpx
Close

Anett Kontaveit 25! Palju õnne!

– Anett Kontaveit / Foto: Zumapress/Scanpix

Eesti esireket Anett Kontaveit saab jõululaupäeval 25-aastaseks. Selle tähtsa sündmuse puhul ühineb õnnitlejatega ka Tennisnet ja kirjutab põgusa loo tema tennisesaavutustest.

Tennises on 25 selline vanus, kus tipptegijate puhul saab juba teha karjäärist ülevaate, aga samas võime eeldada, et peamised saavutused on veel ees. Kui võrrelda Kaia Kanepiga, siis enne 25-aastaseks saamist oli ta mänginud ühe slämmiturniiri veerandfinaalis ja polnud võitnud ühtki WTA turniiri, aga kolme kuu jooksul pärast sünnipäeva ühe võitis ja mängis veel kahes veerandfinaalis. Neid, kes eelmisel kümnendil võitnud oma esimese slämmiturniiri vanemana kui 25, on päris palju, viimased selles loetelus on Angelique Kerber, Caroline Wozniacki ja Simona Halep.

Aga nüüd Anetti ümmarguse sünnipäeva puhul tema 25 tähist tenniseteel.

1) Tuli 2009. aastal kõigi aegade noorimana Eesti täiskasvanute meistriks. Viimast korda tõmbame paralleeli Kaia Kanepiga, kes oli sama suutnud napilt pärast 14. sünnipäeva. Polegi ju ime, et Eesti kaks noorimat meistrit on hilisemad tippmängijad!

2) Kaitses 2010. aastal Eesti meistritiitlit. Seekord oli tiitel Anetti jaoks võib-olla magusamgi, sest ta alistas finaalis Margit Rüütli, kes veel poolteist aastat tagasi oli kuulunud maailma TOP200 sekka ja ka tol hooajal mahtus 500 sekka.

3) Võitis 2011. aasta jaanuaris oma esimese ITF-i turniiri Tallinnas (SEB Tallinnk Open). Esimesena asetatud Rüütel oli poolfinaalis üllatuslikult kaotanud slovakitar Zuzana Luknarovale, keda Anett finaalis kolmes setis võitis.

4) Tuli 2011. aasta suvel koos Tatjana Vorobjovaga U16 Euroopa meistriks paarismängus. See oli Eesti teine Euroopa noortemeistri tiitel 21. sajandil pärast Kaia Kanepi kulda üksikmängus.

Orange Bowli turniiri võitjana. / Foto: arhiiv

5) Võitis 2011. aasta detsembris maailma ühe prestiižikama noorteturniiri, Floridas peetava Orange Bowli. Selle turniiri võitjate nimekiri on sama aukartustäratav kui slämmi noorteturniiride võitjate nimekiri. Poolfinaalis alistas Anett Eugenie Bouchardi ja finaalis Julia Putintseva ning noormeeste turniiri võitis samal aastal Dominic Thiem. Olete neist ilmselt kuulnud?

6) Jõudis 2012. aastal juunioride US Openil finaali. Kahjuks kaotas Anett otsustavas mängus ameeriklanna Samantha Crawfordile, kellest me praegu ei tea enam midagi. Anett jäi teisest noorteklassi suurest võidust ilma, aga karjääri kui terviku mõistes ta Crawfordiga kohta vahetada kindlasti ei tahaks.

7) Võitis 2013. aasta märtsis SEB Tallink Openil paarismängu koos hilisema slämmivõitja Jelena Ostapenkoga. Lihtsalt üks huvitav tähis Anetti karjääris, sest vaevalt ta seda turniiri muidu heaga meenutab, sest Anett kaotas üksikmängu teises ringis Magda Linettele, kes on nüüd ka TOP50 seas.

Koos Jelena Ostapenko ja Eesti Tennise Liidu presidendi Enn Pandiga pärast paarismängu turniirivõitu.
/ Foto: Viktor Burkivski

8) Esimene esikoht 25 000 dollari auhinnafondiga ITF-i turniiril Moskvas 2013. aasta suvel. Finaalis alistas Anett türklanna Cagla Buyukakcay, kes hiljem on ka esisajasse kuulunud. 25-tuhandelise turniiri võitmine tähendab reeglina vähemalt TOP200 potentsiaali ja seda Anett juba järgmisel hooajal tõestas.

9) Mängis 2014. aasta juunis esmakordselt suure slämmi turniiri põhitabelis, kui läbis Wimbledonis kvalifikatsiooni. Edu tuli teisel katsel, sest kuu aega varem Pariisis jäi Anett valikturniiri kolmandasse ringi pidama, aga enne polnud kvalifikatsiooni pääsenudki. Kibedaks teeb aga Anetti jaoks selle saavutuse fakt, et avaringis kaotas ta austraallanna Casey Dellacquale matšpallidelt.

10) Võitis 2015. aasta juunis Eastbourne’i muruväljakul esmakordselt 50-tuhandelise ITF-i turniiri ja teenis tänu sellele Wimbledoni põhiturniiri vabapääsme. Kuid loosiga sattust Anetti vastaseks Viktoria Azarenka, kellele ta tol hetkel veel vastu ei saanud (praegu seis Azarenkaga 1:1).

11) Esimene suurem edu slämmiturniiril saabus paar kuud pärast Wimbledoni, kui Anett jõudis US Openil 1/8 finaali. Seekord oli tal parem loosiõnn, sest esimese kolme ringi jooksul tuli asetatutest kohtuda vaid alavormis Anastassia Pavljutšenkovaga. Anetti tee katkestas aga 21. sajandi tennise üks suurimaid kuulsusi Venus Williams.

Anett Kontaveit 2015. aasta US Openil. / Foto: AP/arhiiv

12) 2016. aasta ei olnud Anettile kuigi edukas, aga tuleks kindlasti meenutada tema jõupingutusi (ja Maileen Nuudi abi paarismängus), et Eesti jääks FedCupi (praegu Billie Jean King Cup) I gruppi püsima. Alates sellest turniirist on Anettist saanud tuntud FedCupi turniiri võitleja, kelle võidutahet tasuti tänavu ka Südame auhinna (Heart Award) omistamisega.

13) Jõudis WTA edetabeli 99. reketina 2017. aasta aprillis Bieli WTA turniiri finaali, kus kaotas teisele üllatajale Marketa Vondroušovale.

14) Legendaarne mäng 2017. aasta mais Rooma turniiri teises ringis tollase maailma esireketi Angelique Kerberiga. Kuigi Anett oli mänginud vastasest paremini, juhtis Kerber esimeses setis 4:2 ning võis karta, et kogemused siiski maksavad. Kuid enam ei andnud Anett geimigi ja alistas maailma esireketi tulemusega 6:4, 6:0. Lõpuks jõudis Anett veerandfinaali.

15) Teisel katsel võit! Finaal Bielis ei õnnestunud, aga 2017 juunis ‘s-Hertogenboschi turniiril tegi Anett vigade paranduse, kui alistas finaalis Natalja Vihljantseva 6:2, 6:3. Esimene WTA turniiri tiitel oli tõsiasi. Seda turniiri alustas Anett juba TOP50 mängijana (49.).

16) Juulikuus Gstaadi turniiri finaalipääs (kaotas Kiki Bertensile) oli nüüdseks “tavaline” asi, aga selle tulemusena kerkis Anett TOP30 sekka, mis tähendas esmakordselt asetust suure slämmi turniiril.

17) Pärast sügisest alavormi jõudis Anett 2018. aasta jaanuaris karjääri jooksul teist korda suure slämmi 1/8 finaali, kui alistas Australian Openil Ostapenko. Kahjuks on see saavutus mõru maiguga, sest järgmises mängus Carla Suarez Navarro vastu lasi Anett käest 6:4, 4:1 eduseisu.

18) Suurepärane kevad Euroopa liivaväljakutel tipnes Roomas esmakordse pääsuga Premier 5 taseme turniiri poolfinaali. Alistatute seas olid kolm (!) varasemat slämmivõitjat Svetlana Kuznetsova, Venus Williams ja neli kuud varem oma ainsa slämmi võitnud Caroline Wozniacki.

19) Pariisis jõudis Anett teist slämmiturniiri järjest kaheksandikfinaali, alistades teel sinna veel ühe endise slämmivõitja Petra Kvitova. Aga kaotus Sloane Stephensile lõpetas eduka turniiri, millele järgnes treenerivahetus – Anetti juhendajaks sai Nigel Sears, kelle käe all muutus Eesti esireketi mäng stabiilsemaks.

Anett Kontaveit harjutamas koos treener Nigel Searsiga. /Foto: Zumapress/Scanpix

20) Premier 5 turniiril Wuhanis ei vedanud Anettil loosiga, kui avaringi vastaseks sattus Stephens. Kuid võitluslikkus ja õiged otsused, mida võis mingil määral lugeda Searsi teeneks, tõid raskest seisust võidu ja lõpuks marssis Anett esmakordselt sellise tasemega turniiri finaali, kus kaotas Arina Sabalenkale.

21) Miamis jõudis Anett 2019. aasta märtsis esimest korda Anett Premier Mandatory turniiri poolfinaali. Ka selle turniiri märksõnadeks on võitlus ja rasketest seisudest pääsemine, näiteks veerandfinaalis Su-wei Hsiehi vastu otsustava seti 0:4 kaotusseisust.

22) Loodame, et selles lõigus esitletud tähis on ajutine. Nimelt kerkis Anett 2019 aprillis Eesti kõigi aegade kõrgeima edetabelikohaga tennisistiks, kui mõneks nädalaks asus WTA rankingu 14. kohale. Ent siiski on see ajalugu!

23) Pärast mitmekuulist haigusest tingitud pausi oli Anetti vorm Australian Openil suur küsimärk, aga just tänavu Melbourne’is jõudis ta karjääri parima saavutuse ehk veerandfinaalini. Eriti muljetavaldav oli 6:0, 6:1 võit esikümne mängija Belinda Bencici üle.

24) Nagu märkis treener Harri Neppi, pole Tallinnas nii head naiste tennist nähtudki, kui Anett alistas FedCupi matšis Ukrainaga taas ühe esikümne tennisisti Elina Svitolina. Kuu aega hiljem pandi Eestis tennisehallid kinni, kuid õnneks olid need uuesti pealtvaatajaist tulvil, kui Anett (ja Kaia) juulis Läti staare alistasid.

– Anett Kontaveidi võidukarje matšis Elina Svitolinaga. / Foto: Igor Pissarev

25) Palermo turniiri finaal pärast koroonaviiruse pausi näitas, et Anett elas keerulise aja hästi üle. Sügis võinuks olla paremgi, kui “ainult seda Naomi Osakat ees polnuks”. Jaapanlanna oli ainus, kes suutis heas vormis Anetti New Yorgi turniiridel võita.

Anetti sünnipäeval jääb üle soovida, et viie aasta pärast järgmise ümmarguse tähtpäeva ajaks oleks juures vähemalt viis saavutust, mis siinsetest paremad! Üht ei saa üle lüüa: maailma esireketi alistamist võib ainult korrata. Aga suure slämmi poolfinaal (miks mitte ka rohkem?), WTA 500 ja 1000 turniiri võidud ning parem kui 14. edetabelikoht veel ootavad.

Palju õnne!

scroll to top