Kaia Kanepi kohtub Pariisis French Openi 2. ringis karjääri jooksul teist korda temast kümme ja pool aastat noorema Elise Mertensiga (Belgia, 16), kuid esimese omavahelise mängu põhjal võiks oodata üllatust.
Just enne seda kohtumist mullu aprillis Charlestoni liivaväljakutel kirjutas Tennisnet ka eelvaate, kus tutvustasime Mertensit. Kuna selles loos siiski pole Mertensi karjäärist piisavalt palju juttu, siis natuke kirjutame seekord juurde.
Anett Kontaveidist pisut üle kuu aja vanem Mertens ei olnud noorteklassis nii edukas kui tema eakaaslane ning mõistagi mitte ka nii edukas kui Kaia. Mertensi juunioride karjääri parim edetabelikoht oli 7., mida loomulikult ei saa nimetada ka halvaks. Ühelgi noorte slämmiturniiril ta veerandfinaalist kaugemale siiski ei jõudnud, kuid ta võitis ühe 1. kategooria turniiri.
Jõudmisega maailma esisajasse läks Mertensil kauem aega kui Kontaveidil ja ta kerkis sinna esimest korda 2017. aasta jaanuaris, kui oli võitnud Hobartis oma esimese WTA turniiri. Samal hooajal jõudis ta veel ühel turniiril finaali ja kolmel poolfinaali ning tõusis aasta lõpus WTA edetabeli 35. kohale. Kuid Mertensi tõeline läbimurre sündis siiski 2018. aasta algul ja seda taas Austraalias. Hobarti esikoha kordamine Mertensit edetabelis ei tõstnud, aga Australian Openil poolfinaali jõudmine kergitas belglanna 20. kohale. Ja peab ütlema, et sellest hetkest alates on Mertens väga stabiilselt püsinud TOP20 sees ja kui mingil ajal sellest väljas, siis väga napilt. Esikümnesse ta tõusnud pole, Mertensi parim koht on 12., milleni ta jõudis 2018. aasta novembris.
Nüüdseks on Mertens võitnud viis WTA turniiri, kuid neist viimase 2019. aasta veebruaris Dubais. Ent belglanna on olnud stabiilne ja seda ka slämmidel. Mertensi üks pluss peitubki selles, et lõviosa turniiridel ta mängib oma koha välja. Näiteks pole belglanna aastatel 2018-2020 suure slämmi turniiridel kordagi jäänud pidama enne 3. ringi. Seega, kui Kaia homme võidab, siis juhtub kolme hooaja jooksul esimest korda, kui Mertens ei saaks 2. ringist edasi. Pärast 2018. aasta Australian Openit on Mertensil parimate tulemustena kirjas kaks veerandfinaali US Openilt (2019 ja 2020).
Pärast koroonaviiruse pausi on Mertens mänginud väga hästi, välja arvatud Palermos, kus ta langes avaringis. Kuid Prahas jõudis ta finaali, Cincinnatis poolfinaali ning US Openil ja Roomas veerandfinaali.
Saviliiv pole siiski Mertensi lemmikväljakukutate, milleks ta ise peab muru, kuigi parimad tulemused on saavutanud kõvakattel. Ning ainsa senise omavahelise kohtumise pidasid Kanepi ja Mertens just liivaväljakul. Tegemist oli väga mitme ootamatu pöördega mänguga, mis algas eriti üllatavalt, sest esimese seti võitis Mertens, aga teise Kaia kuivalt. Lugege selle mängu ülevaadet siit.
Ei usu, et Kaia mängiks praegu halvemini kui 2019. aasta kevadel, ehkki ta on juba sellises eas, kus lisanduv aasta kindlasti ka taset enam ei tõsta. Kuid on teada, et Kaia valmistub eriliselt ainult slämmiturniirideks ja mullune Roland Garros seda juba tõestas. Millegipärast tundub, et Mertens võib mingil määral kogenud eestlannat karta…
Kuid kihlveokontorid seda ei usu. Ennustusportaal Paf annab Kaia võidukoefitsiendiks 4,20 ja Mertensile 1,23, mis tähendab umbes 80% võidušansse belglannale. Aga meenutame, et pühapäeval läksid mõlema eestlanna koefitsiendid valesti – favoriidiks peetud Anett ei võitnud, aga autsaideriks arvatud Kaia võitis. Ja naiste turniiril on juhtunud juba suuremaid üllatusi, kui oleks Kaia võit Mertensi üle.
Hoiame siis kõik koos pöialt ja loodame! Mängu kannab üle Kanal 12 ja Postimehe veeb.