Maailma esireket Novak Djokovic (Serbia) oli US Openi 1/8 finaalis just kaotanud oma servil punkti mängus Pablo Carreno Bustaga (Hispaania, 20) ning jäänud avasetis 5:6 taha, kui ta pahameelest virutas palli vastu väljaku tagaseina, tabades naiskohtunikku otse kõri pihta.
Hoop oli nii tugev, et naine langes pikali ja kuigi Djokovic läks tema juurde vabandust paluma, see ei aidanud – väljakule saabus turniiri peakohtunik ja otsustas Djokovici diskvalifitseerida.
See on sarnane juhtum, mida võib ette tulla ka kriminaalseaduses – viskad kivi juhuslikus suunas ja tapad inimese. Ka sel juhul järgneb vanglakaristus, sest liigutuse (kivi viskamine) tegid sa tahtlikult, kuigi tabamine oli tahtmatu. Seepärast ütles ka Eurospordi kommentaator Mats Wilander, kes on ise US Openi võitnud aastal 1988, et kohtunikel ei jäänud muud võimalust. Djokovic ikkagi pidi teadma, et väljaku tagumise seina juures on kohtunikud ja ka pallipoisid, keda pall võinuks tabada.
Peeti küll mõneminutiline arutelu, kus Djokovic palus andestust, aga talle selgitati, et ei saa. Carreno Busta näis pärast otsuse väljakuulutamist ka pisut nõutu ja vangutas pead. Tema silmis rõõmu ei olnud näha, sest päris niisugust stsenaariumi ta poleks soovinud. Aga samas polnud hispaanlane süüdi, põhimõtteliselt võitis ta mängu ikkagi ausalt.
BBC toob välja suure slämmi turniiride reegli, mis ütleb nii: “Mängija ei tohi ühelgi hetkel füüsiliselt väärkohelda kohtunikku, vastast, pealtvaatajat või muud isikut, kes viibivad turniiripaigas. Pukikohtunik võib pärast konsulteerimist peakohtuniku või turniiri direktoriga kuulutada selle mängija kaotanuks isegi reegli ühekordse rikkumise korral.”
Juba on ka teatatud, et Djokovic jääb ilma 1/8 finaali pääsemise eest ette nähtud auhinnarahast ja ATP punktidest, kuid et mullu oli tal sama tulemus, siis edetabelis serblase seis ei muutu. Katkes ka Djokovici 26-mänguline võiduseeria. Kuid häbitunne on kindlasti sellest hullem ja pealegi võib järgneda ka sanktsioone, mis näiteks jätavad maailma esireketi teatud ajaks võistlustest eemale ja sel juhul lähevad tal kaduma ka mitme võimaliku tenniserekordi purustamise šansid.
Sarnase juhtumi eest on Wimbledonis diskvalifitseeritud inglane Tim Henman, kes tabas pallipoissi. Veel hullemini käitus argentiinlane David Nalbandian, kes lõi 2012. aasta Queen’s Clubi turniiril joonekohtuniku toolialusest vineerist tüki välja ja sellega vigastas mehe jalga. Nalbandianile määrati 10 000 euro suurune trahv ning võeti samuti ära turniiri auhinnaraha ja 150 ATP punkti, kuid järgmise turniiri, milleks oli Wimbledoni slämmiturniir, sai ta mängida, seega täiendavat diskvalifitseerimist ei kohaldatud. Kõige sarnasem juhtum tänasega oli siiski kanadalasel Denis Shapovalovil, kes tabas pukikohtunikku palliga silma. See juhtus 2017. aasta Davis Cupil ja sarnaselt US Openil juhtunuga tunnistati Shapovalov kaotanuks.
Esimesena kommenteeris juhtunut New York Timesi ajakirjanik Ben Rothenberg, kelle sõnul oli peakohtunikult armu palunud Djokovic öelnud nii: “Ta ei pea ju selle hoobi pärast haiglasse minema. Kas tõesti otsustate mulle määrata kaotuse sellises olukorras? Minu karjääri ja suure slämmi keskpunktis.”
Twitteris ja kommentaatorite seas on esimene reaktsioon selline, et Djokovicile tuntakse pisut kaasa, sest olukord oli tõesti õnnetu, aga keegi ei sea kahtluse alla kohtunike otsust. 18-kordne slämmivõitja Martina Navratilova kirjutas Twitteris: “Uskumatu, mis just praegu US Openi väljakul juhtus – Novak Djokovic diskvalifitseeriti, sest ta tahtmatult, aga väga rumalal kombel lõi naisjoonekohtunikule palliga kõri pihta ning kohtunikel ei jäänud teist võimalust. Kahju… Hea, et naisega on kõik korras.”
Djokovic ise on juba Flushing Meadowsi tennisekeskusest lahkunud (kell 0.15 Eesti aja järgi) ja pressikonverentsi ei andnud.