18-aastane Ameerika Ühendriikides sündinud vene päritolu Amanda Anisimova tõestas 2019. aastal, et tennisemaailmal on, mida oodata. Alustades aastat 96. edetabelikohalt ning lõpetades 24. real, on Anisimova hetkel vanuselt teine kõige noorem tennisist WTA edetabeli esisaja hulgas.
Amanda Anisimovat võrreldakse sageli Maria Šarapovaga nii nende sarnase välimuse kui ka eluloo tõttu. Mõlemad naised on pikad ja blondide juustega ning pärit vene perekondadest, kuid Anisimova esindab Ameerika Ühendriike. Ta on sündinud Freeholdi väikelinnas, New Jerseys, ja kuigi peresisene suhtlus käib vene keeles, ei ole neiu kunagi Venemaal käinud. “Maria on kindlasti mulle eeskujuks olnud, ta on erakordne sportlane ja inimene,” ei eita Anisimova seost Šarapovaga.
Noore tulevikutegija vanemad, Konstantin ja Olga, kolisid Moskvast Floridasse eelkõige põhjusel, et pakkuda oma vanemale tütrele Mariale rohkem treenimisvõimalusi. Maria, kes oli kolimise hetkel 10-aastane, mängis õpingute ajal Pennsylvania ülikooli tennisevõistkonnas, kuid suundus sealt edasi finantsvaldkonda. Noorem õde Amanda aga võttis tänu temale reketi kätte juba 2-aastaselt ning on juba sünnist saati viibinud tennisekeskkonnas. Ta alustas treenimist nii ema kui isaga, kes ei ole kumbki noorena tennist võistlustasemel mänginud, vaid harisid ennast tennise vaatamise ja tütarde treenimise kaudu.
Noorteklassis võistlemist alustades hakkas Anisimova edetabelis kohe kiiresti tõusma ning jäi oma pikaajalisele treenerile Nick Savianole, kes on töötanud ka Eugenie Bouchardi ja Sloane Stephensiga, silma juba 11-aastaselt. “Mul ei olnud mingit kahtlust, et temast saab tippmängija,” on Saviano öelnud.
Anisimova tegi oma debüüdi profiturniiril 14-aastaselt ja näitas, et suudab ka pinge ja tähelepanu all edukalt mängida. Neiu sai oma esimese võidu TOP 150 mängija üle enne, kui ta oli saanud 15-aastaseks, ning vähem kui aasta pärast võitis ta juba oma esimese ITF tiitli. 2017. aastal võitis Anisimova USA lahtiste juunioride tiitli, alistades finaalis eelmise aasta Wimbledonis Venus Williamsit võitnud ja üleöö sensatsiooniks saanud Cori “Coco” Gauffi. Sellele järgnesid mitmed paljulubavad tulemused, kuid üheks väljapaistvamaks hetkeks 2018. aastal oli Indian Wells, kus Anisimova sai kirja oma esimese WTA võidu Pauline Parmentieri üle ning alistas järgmistes ringides tol hetkel 23. reketi Anastasia Pavlyuchenkova ja seejärel 9. reketi Petra Kvitova. 2018. aastal jõudis neiu ka esimest korda WTA edetabelis esisaja hulka.
2019. aasta oli Anisimova jaoks suur läbimurre. Aasta alguses Austraalia lahtistel, elu teisel suure slämmi turniiril jõudis neiu neljandasse ringi, saades kirja võidud 24. reketi Lesia Tsurenko ja 11. reketi Aryna Sabalenka üle. Aprillis teenis ta 17-aastaselt esimese WTA tiitli Bogotas, Kolumbias, ning tegi seejärel oma elu parima tulemuse, jõudes Prantsuse lahtistel koguni poolfinaali, alistades veerandfinaalis tiitlikaitsja Simona Halepi!
Prantsuse lahtiste järel tõusis Anisimova edetabelis 51. kohalt 26. kohale, kuid pärast karjääri edukaimat poolt aastat tabas teda suur tagasilöök. Neiu isa ja põhiline treener, Konstantin Anisimov suri ootamatult augustis enne USA lahtiseid. Selle tõttu tegi Anisimova kahekuuse võistluspausi, naastes väljakutele oktoobris Aasia turniiridel Wuhanis ja Pekingis, mis annab aimu tema tahtejõust ja võistlushimust, kuid arusaadavalt ei olnud neiu oma parimas mänguvormis ning lõpetas aasta varakult. Anisimova kvalifitseerus ka WTA Elite Trophy aastalõputurniirile, kuid otsustas mitte osaleda. Vaatamata raskustele hooaja teises pooles paiknes Anisimova aasta lõpus 24. edetabelikohal.
Kuigi Anisimova on alles noor tennisist, kelle mängustiil võib veel muutuda, peetakse teda väga atleetlikuks, tugevaks ja võimsaks mängijaks. “Pall plahvatab ta reketilt minema, tema tavalised tagajoonelöögid kipuvad sageli olema äralöögid. Aga tal on ka tahtejõud ja pühendumus, et olla iseenda parim versioon,” on treener Nick Saviano öelnud. Jose Higuerase sõnul on Anisimova oma vanuse kohta juba väga terviklik mängija, kellel on tohutu jõud, äärmiselt võimas serv ja head volled. Noore mängija relv on kindlasti mitmekülgne tagakäsi, mida ta suudab hoida püsivalt jõulise, kiire ja sügavana.
Pärast isa lahkumist hakkas Anisimova oktoobris koostööd tegema legendaarse treeneri Carlos Rodrigueziga, keda teatakse põhiliselt Justine Henini treenimise järgi, kuid tema õpilaste hulka on kuulunud ka Li Na. Tennisemaailmal on Anisimovalt tõenäoliselt ka sellel aastal suuri tegusid oodata, kuid aeg näitab, kuidas mõjus talle ootamatu treenerivahetus. Igal juhul peetakse 18-aastat neiut WTA karussellil väga lootustandvaks tulevikutäheks ning loodetavasti saame edaspidi veelgi enam näha Anisimova arengut ja tõusu tipu poole.
Autor: Nell Natali Kivi