Tenniseväljaku ehitamist planeerides on kõige olulisem valida sobivaim väljakukatte materjal lähtuvalt vajadustest ja eesmärkidest – väljaku klimaatilisest ja geograafilisest asukohast, kasutustihedusest, mängijate isiklikest soovidest ning hooldusmugavusest. Unigrass tegi tenniseväljakute ehitamisega algust 2003. aastal ning tänaseks on üle Eesti valminud rohkem kui 100 kunstmurukattega tenniseväljakut.
Kunstmurukattega tenniseväljaku kasuks räägib selle katte sobivus Eesti kliimasse, pikk kasutusaeg võimaldab väljakut kasutada lumesulamisest kuni uue talve tulekuni. Väljak kuivab kiiresti, peale vihma on plats kasutusvalmis mõne tunni jooksul. Väljaku pind on jalale sõbralik, kuna põrutab oluliselt vähem võrreldes kõvakattega väljakutega.
Hoolduskulud on äärmiselt madalad, kevadel enne kasutamise algust tuleks teha täishooldus, mis tähendab väljaku masinharjamist sambla ja prügi eemaldamiseks ning vajadusel uue täiteliiva lisamist. Hooaja kestel mingeid märkimisväärseid hooldustoiminguid teha tarvis ei ole.
Täiendava eelisena ei saa mainimata jätta teiste katteliikidega võrreldes suhteliselt odavamat ehitusmaksumust.
Mida kujutab endast kunstmurukattega tenniseväljak?
Spetsiaalne tenniseväljaku sünteetiline kunstmurukate on täna üks populaarseimaid tenniseväljaku kattematerjale. Valmib see spetsiaalsete standardsete komplektidena mõõtmetes 18,27 x 36,57 meetrit (ingl. artificial grass tennis kit), kuid kliendi soovil ja vajadusel saab katte tehasest tellida suuremana (erimõõdus) või siis lõigata olemasolev murukatte komplekt väiksemaks. Kui vähegi võimalik, siis on soovitatav jääda ikkagi standardmõõtude juurde. Enim kasutatav värvikombinatsioon on punase mänguala ja rohelise jooksuala ning valgete joontega väljakukate – selle kombinatsiooni puhul on mänguala hästi märgatav.
Kunstmuru saabub tootjalt rullidena, mis lõigatakse lahtirullituna mõõtu. Tükid ühendatakse omavahel kleepides need spetsiaalse ühendusteibi külge. Valged mängujooned on tootja poolt tehases kunstmurukatte sisse kootud. Kunstmuru täidetakse spetsiaalse kuiva sõelutud ümarateralise kvartsliivaga. Kui aluse ehitust mitte arvesse võtta, on võimalik kunstmurukate paigalda 2-3 tööpäevaga.
Unigrass poolt pakutavad tenniseväljakute komplektid on toodetud Hollandi tootja Edel Grassi poolt ja hetkel on valikus nelja eri tüüpi ITF poolt serifitseeritud tennisemuru.
Kehtib loogika – mida madalama liblega kunstmuru, seda parema kvaliteedi ja mänguomadustega väljak – hetkel saada olevatest parim on 10 mm liblega Supersoft, Supesofti puhul on madal ja tihe murulible lisaks ka krussis -see tagab eriti ühtlase ja vastupidava pinna. Uudisena pakume 12 mm liblega “saviliiva” punast tooni Edel Red Advantage Court kunstmurukatet, mis mänguomadustelt on sarnane saviliivaväljakule, kuid hoolduse osas vähenõudlik nagu kõik kunstmuruväljakud. Savi-liiva väljakule sarnane tulemus saavutatakse kunstmurukatte liblesid spetsiaalse keraamilise liivaga “üle täites”. Detailne info kõigi pakutavate kunstmurutüüpide kohta on saadaval Unigrassi kodulehel www.unigrass.ee.
Põhilised aspektid tenniseväljaku planeerimisel
Tenniseväljakut planeerides tuleb alustada alusest, kuna sellest sõltub väga olulisel määral mängupinna kvaliteet. Kunstmurukate paigaldatakse kas sõelmetest või dreenivast asfaldist pealispinnaga killustikalusele. Vajadusel tuleb rajada ka drenaaž liigse vee ärajuhtimiseks.
Tenniseväljakule on enamasti tarvis rajada vähemalt osaline piire, et vältida pallide sattumist väljakust välja. Eesti oludes on mõistlik tuule takistamiseks lisada piirdele sobivad tenniseväljaku foonid.
Harjutamiseks soovitame paigaldada ka spetsiaalse tenniseväljaku funktsionaalsust suurendava põrkeseina. Eriti tõhus on paraboolse vormiga sein, mis toob liiga kõrgele või madalale löödud pallid tagasi mängija reketile. Unigrassi pakutav põrkesein RAAP on valmistatud kõrgekvaliteedilisest tsingitud terasest ning saadaval mitmetes ilmastikukindlates värvitoonides.
Unigrassi käest on võimalik tellida tenniseväljaku täislahendus alusest piirdeni, kogu vajalik info on leitav veebilehelt www.unigrass.ee. Jälgi Unigrassi tegemisi ka Facebook’s https://www.facebook.com/unigrassest/.