Vaevalt oleks keegi võinud uskuda, et Wimbledoni turniiri naiste üksikmängu finaalis kohtuvad Jasmine Paolini (Itaalia, 7) ja Barbora Krejcikova (Tšehhi, 31).
Tegu pole kaugeltki vähetuntud mängijatega, aga Wimbledonis kuulusid mõlemad ilmselt kolmanda järgu soosikute hulka. Enam-vähem mängijate kategooriasse, kelle tiitel poleks võimatu, aga äärmiselt ebatõenäoline. Paolini mängis küll kuu aega tagasi Prantsusmaa lahtiste finaalis ja ta kuulub maailma esikümnesse, aga keegi ei pidanud teda muruväljakutel favoriidiks. Krejcikova on varem slämmi võitnud (2021 Prantsusmaa lahtised), aga vahepeal tundus, et see võit jääb kindlasti talle ainsaks. Vaatamata varasematele saavutustele ja edetabeli teisele kohale tuli tänane edu justkui tühjast kohast.
Paolini võitis esimeses poolfinaalis äärmiselt tasavägises mängus Donna Vekici (Horvaatia) 2:6, 6:4, 7:6. Kaks tundi ja 51 minutit kestnud mängus jäi Vekic punktidega peale 118:111, aga see ei aidanud. Samuti võitis Vekic äralöögid 42:26, aga tegi märksa rohkem lihtvigu (57 vs 32). Sunnitud vigu oli rohkem Paolinil.
Vekic oli hoos esimese seti lõpus, kui ta võitis seisult 1:2 viis geimi järjest. Esimene sett oligi selline, kus rünnak otsustas, sest lihtvigu tegid naised võrdselt 9:9. Teises setis polnud murdeid seisuni 5:4, mil Paolinil õnnestus esmakordselt Vekici serv võita.
Tuns ja 23 minutit kestnud otsustav sett oli tõeline thriller, lõpus mängiti ka pikki geime. Kaks korda oli Vekic murdega ees, kaks korda Paolini viigistas, viimasel korral seisuks 4:4. Eduseisus 5:4 oli Paolinil kasutada matšpall, aga Vekic päästis selle. Seisul 5:5 mängiti 16 punkti kestnud geim, kus Vekicil jäi kaks murdepalli kasutamata. Seisul 6:5 ei võitnud Paolini taas matšpalli. Tie-break oli täielik punkt-punkti-mäng. Seisult 5:4 Paolini kasuks hakati kordamööda võitma servipunkte. Itaallanna oli ees ka 9:8 ja siis võitis üle pika aja punkti tõrjel Vekici napist autilöögist. Aga mäng oligi sellega läbi.
“Hullumeelne oli mõelda, et võiksin kahel slämmiturniiril järjest finaali jõuda,” ütles Paolini. Viimati õnnestus see naiste üksikmängus 2016. aastal Serena Williamsil. Viimase 15 aasta jooksul on itaallannadest slämmi finaali jõudnud Francesca Schiavone, Flavia Pennetta, Roberta Vinci ja Sara Errani, neist kaks esimest ka võitsid finaalis. “Mäletan neid finaale,” ütles Paolini. “Järgmisele põlvkonnale on tähtis, et oleksid eeskujud. Nad inspireerisid mind nii palju. Aga ma ei taha ennast nendega võrrelda, sest kirjutan praegu oma lugu.”
Kui Paolini oli Vekici vastu kerge soosik, siis kindlasti ei olnud seda Krejcikova Jelena Rõbakina (Kasahstan, 4) vastu. Enne poolfinaale oli enamik asjatundjaid kindel, et 2022. aasta Wimbledoni tšempion Rõbakina võidab nüüd uuesti. Kihlveokontorites olid võidukoefitsiendid neljakordse vahega ehk protsentides 80-20 Rõbakina kasuks.
Mäng algas Rõbakina 4:0 eduga, kuid juba esimese seti lõpus mängis Krejcikova paremini, aga ei päästnud enam setti. Teises setis oli Rõbakinal murdepall esimeses, kolmandas ja viiendas geimis, aga murdis hoopis Krejcikova kuuendas. Otsustavas setis oli vaid üks murre, mille tegi Krejcikova seisul 3:3. Tšehhitar servis nüüd nii hästi, et Rõbakina ei saanud üheski tema pallingugeimis üle kahe punkti.
Ka selles matšis tegi kaotaja rohkem äralööke (38:25), aga ka rohkem lihtvigu (37:26). Krejcikova oli realiseerimisel parem – murdepallid temal 6st 4 ja Rõbakinal 9st 3. Samuti võrgus oli hea paarismängijana tuntud tšehhitar efektiivsem (15st punktist võitis 11. aga Rõbakina 27st 18).
“Ma ei unistanud kunagi, et võiksin siin finaalis mängida,” ütles tšehhitar. “Olen superuhke oma võitlusvaimu üle. Jõudsin oma mänguga tsooni ega tahtnud sealt lahkuda.” Varem oli kaks korda Wimbledoni finaalis mänginud Jana Novotna, kes 1998. aastal ka võitis. Ta oli päris kaua ka Krejcikova treener, kuid kahjuks lahkus meie seast 49-aastasena 2017 novembris. “Ta rääkis mulle palju oma Wimbledoni katsumustest,” ütles Krejcikova. “Ta inspireeris mind. Võitlesin iga palli pärast, sest tema oleks seda tahtnud.” Seejärel Krejcikova hääl murdus ja ta ütles: “Tunnen nii väga temast puudust.”
Krejcikova ja Paolini on tipus olnud nii erinevatel aegadel, et omavahel vaid korra kohtunud ja seda perioodil, mil kumbki polnud esisajas. 2018. aasta Austraalia lahtiste kvalifikatsiooni avaringis (!) võitis Krejcikova 6:2, 6:1. Aga see tulemus vaevalt midagi loeb.