Võimsalt mänginud Mark Lajal marssis Prantsusmaal teise ringi (täiendatud)

Mark Lajal mängimas Davis Cupil Taškendis. / Foto: Usbekistani Tenniseliit

Eesti esireket Mark Lajal alustas Prantsusmaal Mouilleron-le-Captif’is Challenger 100 turniiri veenva 6:4, 6:2 võiduga Geoffrey Blancaneaux (Prantsusmaa, ATP 244.) üle.

Edetabelikohad (Lajalil 231.) on tegelikult eelmise nädala omad, sest Aasias pole turniirid veel lõppenud ja ilmselt uuendatakse rankingut pärast finaale. Kuid rankingu üsna väike vahe seekord mängutasemes ei kajastunud, sest eestlane oli selgelt üle.

Kui eelmise turniiri veerandfinaalis kaotas Lajal noore belglase Alexander Blockxi vastu 9st servigeimist 6, siis täna mitte ühtki. Tuleb taas rõhutada, et servigeimide võitmine ei sõltu ainult servi kvaliteedist, ehkki ka see oli Lajalil täna parem kui eelmises kohtumises. Kuid peamine oli siiski, et pärast vastase tõrjet ta jätkas ründavalt ja noppis punkte. Eriti kindel oli Lajali serv esimeses setis, kus ta võitis esimeselt pallingult 93 ja teiselt 75% punktidest.

Vastase servi tõrjumisel mängis Lajal kord edukamalt, kord natuke vähem edukamalt, aga ta suutis hästi ära kasutada need geimid, kus Blancaneaux’ esimene serv kehvemini välja tuli. Oma kolmest murdest kaks võttis Lajal nulliga ja ühes geimis sai prantslane juba seisul 0:40 ühe punkti, aga mitte enamat.

Tõsi, teises setis pani Blancaneaux tõrjel kõik oma oskused mängu ja teenis kolmes geimis kokku kuus murdepalli, aga Lajal päästis need kõik! Alati leidis Eesti esireket õigel ajal hea esimese servi. Nii et numbritele vaatamata oli teine sett tegelikult tasavägisem, sest esimeses setis ei olnud Lajalil pärast murret seisuks 2:1 mingeid raskusi. Ja lõpuks: kui ässadega jäi Lajal peale 7:5, siis on eriti oluline, et ta ei teinud ühtki topeltviga, aga prantslane tegi neid viis. Võidetud punktid olid Lajalil lõpuks esimeselt servilt 76 ja teiselt 58%. Vastane ei jäänud eriti maha esimesel pallingul (75%), aga sai vähe punkte teiselt servilt (32%).

Teises ringis kohtub Lajal esimesena asetatud Quentin Halysega (Prantsusmaa, ATP 99.), kes võitis kaasmaalase Matteo Martineau 6:3, 4:6, 6:4. Meenutame, et eelmisel turniiril Orleansis võitis ka Lajal Martineau’d kolmes setis. Halys on kunagine juunioride maailma kolmas reket ja US Openi noorteturniiri (2014) finalist.

Mullu jaanuaris kerkis Halys edetabelis karjääri kõrgeimale 61. kohale, aga langes tänavu juuniks TOP200 seast välja. Seejärel jõudis ta Wimbledonis 3. ringi, võites ka tugevat venelast Karen Hatšanovit ja kaotades Holger Runele (Taani) viies setis. Gstaadis jõudis aga prantslane esimest korda ATP250 turniiri finaali. Veel on Halyse suurem saavutus 2023. aasta Miami Openil 1/8 finaali pääs. Kaks nädalat tagasi kaotas Halys Rennesi Challengeri finaalis Jacob Fearnleyle (Suurbritannia) ja selle tulemusega kerkis tagasi esisajasse.

Lajali ja Halyse kohtumine ei toimu enne kolmapäeva.