Üks maailma esireket sai poolfinaali, teine kaotas

Jannik Sinner. / Foto: AP/Scanpix

Meeste üksikmängu keskses veerandfinaalis kohtusid kaks mängijat, kes konkurentsi jäänutest ainsana on varem suure slämmi turniiri võitnud. Maailma esireket Jannik Sinner (Itaalia) alistas Daniil Medvedevi (5) suhteliselt kindlalt 6:2, 1:6, 6:1, 6:4.

Medvedev juhib ikka veel omavahelistes mängudes Sinneri vastu 7:6, aga alates 2023. aasta sügisest on 6:1 peale jäänud Sinner, kes ainult tänavu Wimbledonis Medvedevile kaotas. Esimene sett oli veel tasavägine seisuni 3:2, kui Medvedevil oli Sinneri servil kasutada kaks murdepalli. Pärast nende päästmist läks Sinner oma teed, aga teises setis juhtis juba Medevdev 5:0. Samas olid kõik viis geimi pikad ja ka Sinneril sel perioodil kasutada kolm murdepalli. Paraku läks nii, et Medvedev võttis oma murded ära, aga itaallasel see ei õnnestunud.

Kolmandas setis läks aga Sinner ise 5:0 ette. Nüüd kasutas ta murdepallid ära sajaprotsendiliselt 2st 2, kusjuures mõlemas geimis oli Medvedev ees 40:30. Mõnikord võivad numbrid tennises olla petlikud – kummaski setis poleks pruukinud 5:0 edu üldse tekkidagi ja meil võinuks olla pikk ja tasavägine mäng. Kuid nüüd kestis kohtumine 2 tundi ja 39 minutit.

Neljanda seti kaalukeeleks said kuues ja seitsmes geim. Medvedev juhtis 3:2 ja tal oli võimalus minna murdega ette, aga kaks murdepalli jäi kasutamata. Järgmises geimis jäi venelane oma servil 0:40 taha ja Sinner kasutas kolmanda murdepalli, mis otsustaski mängu, sest kahes viimases servigeimis Sinneril probleeme polnud.

Üldpunktidega võitis Sinner 115:91, mis on isegi suurem vahe, kui kuue enamgeimi võitmine eeldaks. Sinneril olid kõik (!) statistilised näitajad paremad kui Medvedevil, kõige napimalt sai itaallane edu äralöökides 31:30. Kuid lihtvigu tegi Sinner 38 ja Medvedev 57. Samuti oli itaallane väga hea võrgus, kus ta võitis 33st punktist 28, samal ajal ei toonud Medvedevile võrku tungimine nii suurt edu (24st 16). Murdepalle realiseeris Sinner 15st 5 ja Medvedev 8st 2.

“Väga raske mäng. Tunneme teineteist üsna hästi,” ütles Sinner, kes 12 kuu jooksul on seitse korda Medvedeviga mänginud. “Esimesed setid olid pisut kummalised. Kes murde kätte sai, läks kohe oma teed.” Nagu kirjutab US Openi ülevaade, püüdis Medvedev otsustavas setis olla võimalikult agressiivne, aga võrku tungimine ei toonud tulu, sest ta võitis seal üheksast punktist kolm. Enamik tähtsaid punkte võitis Sinner kas passeerlöögiga või pika pallivahetuse järel Medvedevi veast.

“Tegime mängu taktika osas palju tööd,” ütles Sinner. “Ma tean, et mul on veel parandamise varu, eriti võrgumängus. Olen proovinud varemgi servilt võrku tungida, aga täna töötas see eriti hästi. Vaatame, kuidas järgmise vastasega õnnestub.”

Sinneri järgmine vastane poolfinaalis on Jack Draper (Suurbritannia, 25), kes üllatavalt kindlalt 6:3, 7:5, 6:2 alistas Alex De Minauri (Austraalia, 10). Võis arvata, et agressiivsemalt mängiv Draper võidab äralöögid (40:21), kuid pisut üllatavalt ei kaotanud inglane ka lihtvigadega (mõlemal 30).

22-aastane Briti esireket mängib alles oma kümnendat suure slämmi turniiri. Kui US Openil oli ta varem jõudnud 3. ringi ja kaheksandikfinaali, siis teistel slämmidel tal edu puudub – pole kunagi jõudnud 2. ringist kaugemale. “Lasen oma mängul iseenesest voolata ja tunnen, et ei pea kasutama liiga palju energiat punktide võitmiseks,” ütles Draper, kes on enda sõnul erakordses vormis. Draper mängis suhteliselt hästi ka US Openile eelnenud Cincinnati turniiril, kus ta jõudis veerandfinaali, alistades teiste hulgas Stefanos Tsitsipase.

Samas ei ole Draper kahel turniiril kõige kõvematega mänginud, De Minaur ongi 10. edetabelikohaga kõige kõvem vastane. Kolmandas ringis pidanuks Draper kohtuma Carlos Alcaraziga (Hispaania, 3), aga too kaotas üllatuslikult Botic van de Zandschulpile (Holland), keda Draper kohe “karistas” 3:0 võiduga. Draper pole US Openil kaotanud veel settigi, aga nüüd tuleb talle Sinneri näol lõpuks teist masti vastane.

Naiste üksikmängus sepistas üllatuse Jessica Pegula (USA, 6), kes alistas maailma esireketi Iga Swiateki (Poola) 6:2, 6:4. Enne tänast juhtis Swiatek Pegula vastu omavahelistes mängudes 6:3, kuid eelmise aasta tulemus oli 2:2, seega ei saanud ameeriklanna šansse liiga madalalt hinnata. Tänavu nad varem polnud kohtunud.

Esimeses setis läks Pegula 4:0 ette, pärast seda mäng võrdsustus. Teises setis teenis Swiatek esimesena murde, aga Pegula vastas samaga seisuks 2:2. Nagu ka Sinner – Medvedevi neljandas setis sai siingi otsustavaks seitsmes geim. See kestis 14 punkti, Swiatekil oli kaks geimpalli ja Pegulal kolm murdepalli, millest viimase ta realiseeris.

Swiatek on pärast Prantsusmaa lahtiste võitmist mänginud neli turniiri edutult. Ta jõudis küll olümpial ja Cincinnati turniiril poolfinaali, aga maailma esireketi standardit arvestades pole needki head tulemused, Otsustavaks said Swiateki lihtvead, mida ta tegi lausa 41 – väga suur arve 18 geimi kohta. Pegula patustas 22 lihtveaga, äralööke oli mõlemal 12.

Tänase võiduga vältis Pegula ka Kaia Kanepi saatust. Ameeriklanna oli varem kaotanud suure slämmi turniiridel kuus veerandfinaali, aga seitsmenda võitis. Nagu teame, jäi Kanepil seitsmes võitmata ja nii ta poolfinaali karjääri jooksul ei jõudnudki. “Lõpuks ometi suutsin seda teha – olen poolfinalist!” rõõmustas Pegula. “Täiesti hullumeelne on teha seda Arthur Ashe’i väljakul õhtuses mängus. Aga samas ma teadsin, et olen selleks võimeline – tuli lihtsalt oma mäng realiseerida.”

Poolfinaalis peaks Pegulal minema kergemaks, sest vastu tuleb asetamata Karoljna Muchova (Tšehhi), kes võitis veerandfinaalis Beatriz Haddad Maia (Brasiilia, 22) 6:1, 6:4. Kuid Muchova on “slämmide spetsialist”. Vaatamata mitmele vigastuspausile on tšehhitar viimase nelja hooaja jooksul poolfinaali jõudnud juba neljandat korda, kaasa aravtud mullusel US Openil. Pariisis (2023) õnnestus tal poolfinaal ka võita, aga finaalis kaotas Muchova Swiatekile. Lisaks on Muchova Wimbledonis kaks korda mänginud veerandfinaalis, seega ei loe talle isegi väljakukate.

Eriti õnnestunud on aga tänavune US Open kodupubliku jaoks, sest kaheksast poolfinalistist pooled on ameeriklased. Meeste turniiril on juba selge, et üks jõuab finaali, aga naiste turniiril Pegula ja Emma Navarro omavahel ei kohtu ja võiksid isegi finaalis mängida, kuid tundub vähe tõenäoline, et Navarro Arina Sabalenkat võidab.