Šanghai finaalis kohtuvad Jannik Sinner ja Novak Djokovic

Novak Djokovic Šanghais. / Foto: AFP/Scanpix

Vanameister Novak Djokovic (Serbia, 4), kelle tabelipool oli Šanghai Masters 1000 turniiril veidi lihtsam, tuli sealt läbi ja kohtub finaalis maailma esireketi Jannik Sinneriga (Itaalia).

Raske on öelda, kuivõrd tegi Tomaš Machaci (Tšehhi, 30) võit Carlos Alcarazi (Hispaania, 3) üle Sinneri poolfinaali kergemaks, sest tšehh mängis Šanghais tõesti hiilgavalt. Ja ta alustas suurepäraselt ka kohtumist Sinneriga, kui tegi avageimis murde ja juhtis 2:0. Kui aga Alcarazi vastu ei andnud Machac kuskil järele, siis täna hakkas Sinner seisult 1:2 domineerima. Ta võttis kaks murret, neist teise seisul 5:4 ja veel ühes Machaci servigeimis oli tal kaks murdepalli.

Teises setis oli esimene võimalus Machacil. kes teenis kaks murdepalli seisul 4:4. Aga jällegi – kui üleeile võitis tšehh peaaegu kõik tähtsad punktid, siis täna läks teistpidi ja võib-olla see oligi peamine vahe. Viimaseks jäänud geimis Sinner murdis ja võitis 6:4, 7:5. Natuke madalaks jäi Machaci esimese servi punktide võitmise protsent (64), aga see polnud ka Alcarazi vastu väga kõrge (70). Ning samamoodi näiteks ässadega eriti vahet polnud – Machac lõi mõlemas mängus 5 ässa, aga Sinner 10 ja Alcaraz 8.

Sinneri tänasel võidul oli veel üks märgiline tähendus – itaallane on kindlustanud maailma esireketi tiitli aasta lõpuni. Seega esimest korda karjääri jooksul on ta selleni jõudnud. “See on imeline. Esireketiks kerkimisest unistad juba lapsena, aga aastalõpu esikoht on veel erilisem. Minule tähendab see väga palju,” ütles Sinner.

Taylor Fritz (USA, 7) ütles enne mängu Djokoviciga, et võib-olla nüüd on tema aeg käes. Ta oli seni kaotanud serblasele kõik 9 omavahelist mängu, ent Fritz uskus, et on tänavu oma taset kõvasti tõstnud. Ja kui eeldada, et 37-aastane vastane enam paremaks ei lähe, võis usk olla õigustatud. Aga usk usuks, mängu võitis ikkagi Djokovic 6:4, 7:6. Ning tasavägisele skoorile vaatamata oli Djokovicil paremus. Näiteks esimeses setis teenis serblane kuus murdepalli (neist esimeses geimis läks isegi 40:0 edu kaduma), aga Fritz mitte ühtki.

Teises setis jäi Djokovicil realiseerimata kolm murdepalli seisul 2:2, kuid lõpuks sai võimaluse ka Fritz, kes juhtis vastase pallingul 4:3, 40:15. Aga ei saanud ka tema oma šanssi kätte. Tasavägises tie-break’is asus Fritz servima seisul 6:5, aga visa Djokovic just nüüd tõrjus hästi ja võitis koguni kaks punkti vastase servil ja lõpetas oma pallinguga tie-break’i 8:6. Võib-olla fakt, et Djokovic võitis 9st murdepallist ainult ühe, räägib tema kahjuks, aga ikkagi need kõige-kõigemad punktid kuulusid talle. Ühel geimide vaheajal lasi Djokovic füsioterapeudil ka selga masseerida, aga kui palju see finaali mõttes tähendab, seda ei tea. Serblase puhul ei tea kunagi, sest ta on korduvalt “surnuist üles tõusnud”.

Djokovici ja Sinneri vastasseis oli kõige aktuaalsem mullu novembris, kui nad kahe nädala jooksul pidasid kolm kohtumist. ATP finaalturniiri alagrupimängus sai esimese omavahelise võidu (Djokovic juhtis enne seda 3:0) Sinner, aga turniiri finaalis teenis Djokovic revanši. Uuesti võitis Sinner nädal hiljem peetud Davis Cupi finaalturniiri poolfinaalis. Nüüd on aga juba kaheksa ja pool kuud möödas meeste viimasest kohtumisest, kui Sinner alistas Djokovici tänavuse Australian Openi poolfinaalis. Ja seda üsna veenvalt 6:1, 6:2, 6:7, 6:3 (+11 geimi!).