
Francavilla (Itaalia) Challenger 75 turniiri teises ringis võitis Mark Lajal (7) Jacopo Berrettini (Itaalia, ATP 336.) keerulises ja murreterohkes mängus 7:5, 7:5.
Sel nädalal on eestlastel kuidagi vedanud kuulsate meeste vendadega. Kristjan Tamm mängib Heraklionis paari Petros Tsitsipasega ja nüüd läks Mark Lajal vastamisi kunagise maailma esikümne mehe ja Wimbledoni finalisti Matteo Berrettini noorema vennaga, kes on 26-aastane. Lisame siin ajaloo huvides, et Eesti tennisel on ka “õigete” vendadega päris tugev kokkupuude. Ilmselt paljud Eesti tennisesõbrade teavad, et Kenneth Raisma võitis Wimbledoni noorteturniiri koos Stefanos Tsitsipasega, aga Matteo Berrettini võitis 2018. aastal Gstaadi ATP250 turniiri, kus poolfinaalis alistas Jürgen Zoppi, kes mängis seal karjääri ühe parema võistluse.
Tänases mängus võis kohe algul märgata, et noorema Berrettini serv, isegi esimene serv, ei ole Lajalile ohtlik ja ta saab üsna kergelt tõrjel initsiatiivi. Nii Lajal juhtiski avasetis 4:0, aga juba üks oma servigeim oli talle tulnud raskelt. Ja nii läkski, et järgmised kolm servigeimi Lajal kaotas, neist kahel juhul 30:0 eduseisust. Tõsi, seisul 4:2 tuli Itaalia joonekohtunik oma mehele appi, kui luges ekslikult Lajal geimpallil esimese servi veaks. 99% tõenäosusega oleks Lajal selle tõrje punktiks löönud, kuid kohtunik oli juba hüüdnud ja punkt mängiti ümber, kuigi õiglus iseenesest taastati. Lajal kaotas geimi, aga sai vahepeal taas kätte tõrjegeimi ja nii oli seis 5:5. Õnneks jäi viimane sõna Lajalile, kes seisul 6:5 tegi uue murde. Esimeses setis võitis Lajal tõrjel neli ja oma servil kolm geimi.
Teine sett algas servi hoidmisega, aga seisul 2:2 loovutas Lajal oma pallingu. Kuid tänane mäng oli juba näidanud, et murdega taha jäämine ei tähenda midagi. Natuke tuli appi ka ohtralt lihtvigu teinud Berrettini ja Lajal juhtis 5:3. Siis kaotas ta oma servi nulliga, kuid mängis väga hästi järgmises geimis ja omas kaht matšpalli. Paraku ei eksinud enam ka Berrettini ja selle geimi ta veel päästis, aga üldiselt mängis Lajal alates seisust 5:4 head tennist ja teisel katsel (6:5) murre ikka tuli.
Samas jäi mulje, et liivaväljakul Lajal ikka päris oma parimat anda ei suuda, kuigi ta on nüüd kaks mängu võitnud. Küsisime nõu ekspert Harri Neppilt, kas see on ikka nii. “Liivaväljakul oleks vaja löögile anda rohkem keerdeid, kuid Lajal oma lamedapoolse löögiga suudab pigem domineerida kõvakattel,” vastase Neppi. “Teine asi on selles, et tema tagakäsi on haavatav. Olen jälginud, et kõvakattel on ta sel hooajal hakanud tagakäega palju paremini mängima, aga saviliival sellist progressi ei ole.”
Lajal võitis lõpuks 17st murdepallist 7 ja Berrettini 11st 5, aga servilt teenitud punktid näitavad, kui vähe ikkagi palling täna mehi aitas. Nimelt teenis esimeselt servilt Lajal 53 ja vastane 54% punktidest, teiselt servilt vastavalt 46 ja 33%.
Nüüdseks on selgunud, et Lajali vastane on Carlos Sanchez Jover (Hispaania, ATP 266.). Tegelikult oleks nii Lajali kui ka tema potentsiaalse vastase mäng pidanud toimuma eile, aga Francavillas sadas vihma. Esialgu veel graafikust maas turniir pole, sest ilmselt saavad kõik 2. ringi mängud täna lõpule. Homme on kavas veerandfinaalid, aga ilmaprognoos lubab siis jälle vihma.
24-aastane Sanchez Jover on edetabelis üsna vaevaliselt ülespoole liikunud. TOP500 sekka pääses ta 2021. aasta oktoobris, aga sealt edasi kulus kolm aastat ja kolm kuud, et jõuda TOP300 sisse tänavu 27. jaanuaril. Sanchez Jover on võitnud 8 ITF-i turniiri, neist tänavu kolm M15 turniiri, aga Challengeri tasemel jõudis ta viimati veerandfinaali 2023 augustis. Enamasti on ta langenud välja esimeses/teises ringis või pole kvalifikatsioonist edasi saanud. Francavillas sai hispaanlane põhiturniirile otsepääsme. Kuid erinevalt Lajalist armastab Sanchez Jover liivaväljakuid, sest kõvakattel pole ta sel aastal mänginud kordagi, mullu ainult ühe turniiri.