Jessica Pegula võitles kõvasti, aga Arina Sabalenka jõu vastu ei saanud

Esimest korda sai Arina Sabaleka kallistada US Openi karikat. / Foto: AFP/Scanpix

Arina Sabalenka (2) on praegu sedavõrd heas hoos, et Jessica Pegula (USA, 6) võib olla rahul, et talle US Openi finaalis ainult 5:7, 5:7 kaotas.

Eks see ole teada, et tippvormis Sabalenka võib kõik vastased peale maailma esireketi Iga Swiateki (Poola) “taguda maa sisse”. Pegula siiski päriselt seda teha ei lasknud, ka temal olid finaalis oma hetked. Enne kohtumist arutlesid Eurospordi eksperdid Mats Wilander ja John McEnroe, kuidas ründab Sabalenka Pegula teist servi. Nad ka eeldasid, et valgevenelanna ei kuku nii palju ära nagu 2023. aasta US Openi finaalis teise ameeriklanna Coco Gauffi vastu.

Mängu lõpuks segus, et Pegula võitis teisel servil 28st punktist ainult 6 (21%), ent mingil määral oli teise pallinguga hädas ka Sabalenka, kes võitis 42% punktidest. Kohe, kui Sabalenka ei saanud avaseti kolmandas geimis esimest servi sisse, tegi Pegula murde ja asus 2:1 juhtima. Selle peale algas Sabalenka hullumeelne mäng. Ta peksis palli nagu jaksas, aga ikka lennutas selle piirile väi seestpoolt piiri lähistele. Samuti kasutas valgevenlanna osavalt stoppi. Tal tuli kõik välja ja favoriit asus 5:2 juhtima. Ometi tuli jälle üks geim, kus Sabalenka tegi kaks topeltviga ja Pegula sai mängu tagasi ning suutis ka oma servi hoida – 5:5. Aga esimese seti viimane sõna jäi ikka Sabalenkale.

Samas vaimus läks ta teises setis 3:0 ette, kui viiendas geimis ei saanud taas serviga hakkama ja lubas Pegulal murde tagasi võtta. Nüüd mängis ameeriklanna imeliselt, iga tugevalt löödud pall kukkus sisse! Pegulal on oskus vastase tugevaid lööke sama tugevalt tagasi saata, aga tema võimetel on ka mingid piirid. Ja kui Sabalenka uuesti taset tõstis, ei suutnud 5:3 juhtima asunud Pegula enam geimigi võita.

Kohtumine oli kõrgetasemeline, sest kokkuvõttes tehti äralööke ühe võrra rohkem kui lihtvigu – Sabalenkal 40/34 (+6) ja Pegulal 17/22 (-5). Jällegi sai teoks tuntud statistika: kui Sabalenka teeb ühe geimi kohta vähem lihtvigu kui 1,5, siis ta võidab kõiki peale Swiateki. Seekord 34 lihtviga 24 geimiga ehk 1,4.

Valgevene tennisist võitis oma kolmanda slämmiturniiri, aga esimese väljaspool Austraaliat. Kuid endiselt pole Sabalenka võidutsenud murul ega saviliival peetavatel slämmidel. Sabalenka on natuke sarnane Daniil Medvedeviga – mõlema oskused pääsevad justkui paisu tagant välja kõvakattel. Kuid Medvedevil on ohtlikke vastaseid rohkem ja seetõttu on ta piirdunud ainult ühe slämmivõiduga.

Naiste finaal mängiti paduvihma ja ainult 20 soojakraadiga, aga loomulikult katuse all. Autasustamisel naljatas Pegula, et ühe seti oleks “maailma parim kõvakatte mängija” võinud tal ikka võita lasta. Sabalenka ütles, et on sõnatu, aga siiski kiitis, et on enda üle “superuhke”.

Pähapäeva õhtul kohtuvad aga meeste üksikmängu finaalis Jannik Sinner (Itaalia, 1) ja Taylor Fritz (USA, 12). Panused sellele mängule on sarnased tänasega – on olemas kindel soosik ja see pole ameeriklane. Ka Fritz mängib slämmiturniiri finaalis esimest korda nagu Pegula ja Sinneril on olemas võidukogemus. Meeste mängus tõenäoliselt nii palju murdeid ei tule nagu naiste finaalis (10), kuid mõnes mõttes annab see autsaiderile rohkem lootusi.

Lisame veel, et reedel võitis paarismängus esimese, aga kokku oma teise slämmiturniiri Läti esireket Jelena Ostapenko, kes koos Ljudmilla Kitšenokiga (Ukraina) alistasid finaalis Kristina Mladenovici (Prantsusmaa) ja Shuai Zhangi (Hiina) 6:4, 6:3. Kaotajad polnud asetatud, aga neil oli varasemast kahe peale kaheksa paarismängu tiitlit (Mladenovic 6, Zhang 2), ent mitte koos. Seitsmendana asetaud Kitšenok/Ostapenko oli seevastu hästi kokku mänginud, kuid suurte tiitliteta paar. Muide, Mladenovic/Zhang lülitasid välja nii teise kui ka kolmandana asetatud paari, kuid Kitšenok Ostapenko endast edetabelis eespool olevate paaridega ei kohtunudki.