Äsja Tallinki Tennisehallis lõppenud Fed Cupi I grupi turniiril mängis kaasa ka üks maailma esikümne tennisist, ukrainlanna Elina Svitolina, kes andis ka Tennisnetile intervjuu turniiri teisel päeval. Momendil maailma edetabelis neljandat positsiooni hoidev Svitolina senine suurim saavutus on WTA finaalturniiri võitmine tunamullu.
Sündisid väga sportlikus perekonnas (isa Mikhaylo oli maadleja ja ema Olena sõudja – toim.). Kui palju on see sind aidanud?
Loomulikult on perekond mind palju aidanud. Oluline, et su kõrval on inimesed, kes mõistavad sinu tegemisi, suunavad sind ja toetavad. Karjääri alguses on see vast kõige olulisem. Sulle võib meeldida tennis, aga toetava tiimi olemasoluta on kerge murduda. Hea, kui sind ümbritsevad inimesed on toeks sõltumata sellest, kas oled võidukas või kaotad.
Kas lisaks tennisele tegelesid ka mõne muu spordialaga või keskendusid algusest peale ainult tennisele?
Nooremana tegelesin veel kergejõustikuga (jooks) ja võimlemisega. Veidi mängisin ka korvpalli. Nooremana on oluline tegeleda erinevate asjadega, et areng oleks mitmekülgne. Ma ei olnud alguses ainult tennisele pühendunud. Arvan, et see aitas mind palju. Erinevad tegevused aitasid mul paremini üle saada ebaõnnestumistest tennises ja sellega vältisin läbipõlemist. Nii ei tekkinud ka tüdimust tennisest.
Kelle rolli hindad suurimaks tipptennisistiks kujunemisel?
Muidugi minu vanemate. Nad tegid algusest peale kõike võimalikku minu heaks. Loomulikult tehti vahel ka vigu, aga nad alati analüüsisid nii minu kui enda tegemisi. Mulle loodi just need tingimused, mis mind aitasid. Näiteks kui kolisime 12-aastaselt sünnilinnast Odessat Harkovisse või kui ma läksin 15-aastaselt Belgiasse Justine Henini tenniseakadeemiasse treenima. Me reisisime väga palju. Nad ohverdasid suure osa oma ajast ja rahalisi vahendeid minu arengu nimel. See motiveeris mind täiendavalt ning arendas minus võitlejaomadusi, ilma milleta ei saa maailma tippu jõuda.
Su vanemad on praegu samuti Fed Cupil kaasa elamas nii Sulle kui Ukraina tiimile. Juhtub seda tihti?
Jah, nad tulid ka Tallinna, et Ukrainale kaasa elada. Väga tihti neile selline võimalus ei avane. Neile meeldib just Fed Cupi turniir.
Oled esimest korda Eestis? Sinu esmamuljed, sealhulgas Tallinki Tennisekeskusest?
Eestis olen esimest korda. Käisime õhtustamas vanalinnas, jõudsime veidi seal ka ringi käia. Õhtul oli muidugi jahe ja tuuline, aga vanalinn jättis väga hea mulje. Tekkis kohe selline õdus ja hubane tunne. On palju huvitavat, mida vaadata.
Ma ei oodanud näha sellist kvaliteeti ja et Tallinnas on selline suurepärane tennisekeskus koos jõusaalidega. Kõik tingimused profitennisistidele harjutamiseks on siin olemas. Treenimiseks igati super.
Võitsid 2018. aastal WTA finaalturniiri, mullu olid seal finaalis ja kokku oled võitnud 13 WTA turniiri. See tähendab, et oled võimeline tennises kõigeks. Vaatamata sellele pole Sul Suure slämmi turniiri õnnestunud võita. Pead selleks veel oma mängus midagi parandama või on see rohkem seotud mentaalse poolega?
Loomulikult on mul suured eesmärgid. Suure slämmi turniiri võitmine on alati peamine ülesanne. Eelmine aasta ma esinesin Suure slämmi turniiridel paremini kui varasematel aastatel – kaks poolfinaali (Wimbledon ja USA lahtised – toim.). Olen astunud suure sammu edasi. Kui ausalt öelda, siis mul on raske mingit mänguelementi ekstra välja tuua, mille kallal peaksin rohkem tööd tegema. Tipptennisistina oled maksimalist ja sa pead praktiliselt kõiki elemente veidi parandama, et saavutada püstitatud eesmärgid. See kõik tuleb kujundada ühtseks tervikuks. Oluline, et oled terve ja füüsiliselt valmis maksimaalset tulemust näitama. Tuleb mängida stabiilselt ja kindlasti peab tervis korras olema.
Suure slämmi turniiril on mentaalne pool eriti tähtis. Protsentides on mul selle osakaalu raske väljendada, aga igal juhul pead olema värske peaga. Hooaeg on väga pikk ja väsitav. Suure slämmi turniir kestab kaks nädalat ja pead kogu selle aja kestel maksimaalselt pingutama. Seetõttu on mentaalne vorm lisaks mänguvormile ülimalt tähtis. Keha värskus ja võitlusvaim käivad siin käsikäes. Pead leidma endas teatava tasakaalu, et see töötaks sinu heaks. See on muidugi iga tennisisti puhul väga individuaalne.
Tulemuste ja nähtu põhjal Sul on universaalne mängustiil. Oled enam-vähem võrdne kõikidel väljakukatetel. Kas Sinu mängus on mõni silmapaistev tugev külg ja mõni nõrgem külg?
Mul on praegu ühtlane mäng praktiliselt kõikidel väljakukatetel. Aga vaatamata sellele tuleb alati veidi kohaneda erinevate katetega, sest need vahelduvad kogu aeg. Pärast liivaturniire tuleb üle minna murukattele või siis kõvale kattele. Vajan veidi aega, et tunda end platsil enesekindlalt. Töötan läbi erinevaid mängukombinatsioone, mis annaksid parema tulemuse ja tooksid mängus punkti. Tuleb harjutada neid olukordi, kui jään vastase surve alla. Reeglina võtan paar nädalat harjumaks paremini uue olukorraga. Igal juhul vajad teatud aega, et olla 100% valmis. Ma ei tooks enda mängus esile mingeid tugevamaid või nõrgemaid külgi, olen ühtlaselt hea praktiliselt kõikides elementides.
Mis mulje on Sulle jätnud Anett Kontaveidi esitused WTA tuuril?
Anett on hea löökide arsenaliga. Praegu liigub ta platsil oluliselt paremini ja tema mängu kvaliteet on aasta-aastalt tõusnud. See on ilmselge, mida tõestab tema edetabelikoht. Aneti näol on tegemist väga tugeva vastasega ja ta suudab suurepäraselt mängida tähtsatel turniiridel.
Ukraina Fed Cupi koondis on väga tugev. Tegelikult olete võimelised tulevikus võitma kogu karikasarja. Momendil on vaja veel end Maailmaliigasse murda ja siis edasi üritada…
Jõuda Fed Cupil tippu on ülesandeks kogu meie tiimile. Minu jaoks on see võistlus väga tähtis ja ma püüan sajaprotsendiliselt aidata meie tiimi. Ma ei taha oma tiimi alt vedada, annan endast alati parima. Meil on suur mängijate valik nii üksik- kui paarismänguks. Tänu sellele omame ka suurt varu ja valikuvõimalusi headeks tulemusteks. Eriti juhuks, kui keegi on näiteks vigastatud. Võistkonnaturniiril tuleb olla valmis üllatusteks, isegi kui konkurendid ei tule kohale oma parimas koosseisus. Võtan iga mängu täie tõsidusega sõltumata sellest, kes on teisel pool võrku.
Alates 2020. aastast on Sinu treenerite tiimi lisandunud Marcos Baghdatis. Kas see on toonud ka mingeid muudatusi treeningu protsessi?
Jah, momendil on mul kaks treenerit. Endiselt jätkab minuga koostööd Andrew Bettles, seda juba kolm aastat. Nüüd lisandus siis ka Marcos Baghdatis (kõrgeim ATP ranking 8., 2006. aasta Austraalia lahtiste finalist – toim). Ausalt öeldes tean ma Marcost juba ammu. Me oleme mänginud üheskoos palju näidismatše. Näiteks Indias osalesime ühes tenniseprojektis. Oleme ka koos treeninud. Seetõttu pole see mulle uudne situatsioon. Ta aitas mind juba WTA finaalturniiril Singapuris 2018. aastal, kui ma selle võitsin. Eriti psühholoogilises plaanis. Andrew ja Marcose vahel on hea klapp. Veidi läheb küll aega, et asjad jookseksid täielikult ühte rada pidi. Loodan, et see aitab veelgi tõsta minu mängutaset.