Kaia Kanepi ja Marketa Vondroušova (Tšehhi, 20) mäng avab esmaspäeval Pariisi Roland Garrosi tennisekeskuse 9. väljaku programmi. Seega on kindel, et meid huvitav kohtumine algab kell 12.
Kahe vastase vanusevahe on täpselt 14 aastat, mõlema mängija sünnipäev on juunis. Kaia ei ole Tšehhi noorima TOP 30 tennisistiga kunagi kohtunud, kuid hetkel tundub, et Vondroušova kõrget edetabelikohta ei saa liiga hirmuäratavaks pidada – tal ei ole viimasest kahest hooajast kuigi häid tulemusi ette näidata.
Vondroušova karjäär maailma juunioride esireketist arvestatava tasemega täiskasvanute klassi mängijani kulges üsna kiirelt. Noorteklassi suurima võidu teenis Vondroušova Itaalia A-kategooria turniiril Trofeo Bonfiglio, mida loetakse juunioride Prantsusmaa lahtiste eelturniiriks. Vondroušova võitis selle aastal 2015 veidi enne 16. sünnipäeva, kuid järgnenud juunioride slämmiturniiril Pariisis kaotas poolfinaalis hispaanlanna Paula Badosale, kes on tänavuste Prantsusmaa lahtiste üks võimalik üllataja. Juba aastal 2014 oli ta nii Roland Garrosis kui ka Wimbledonis jõudnud sama kaugele, aga kaotas poolfinaalis taas mängijaile, keda tennisemaailm teab ka praegu – vastavalt Darja Kasatkinale ja Jelena Ostapenkole. Küll aga teenis tšehhitar kaks noorte slämmivõitu paarismängus: 2015 Australian Open ja Roland Garros. Samuti võitis ta paarismängus 2014. aasta Orange Bowli.
Täiskasvanute ITF-i turniiridel mängimist alustas Vondroušova samuti 2015. aastal. Ta sai 10-tuhandelisel turniiril Sharm El Sheikhis finaali juba siis, kui tal edetabelikohtagi polnud. Esimene võit tuli maikuus Poolas ja siis kordas ta kuu aega hiljem edu juba 15-tuhandelisel turniiril Tšehhimaal. Aasta lõpuks oli Vondroušova kerkinud TOP500 sekka.
Vondroušova läbimurdeaasta oli 2017, kui ta vanuse poolest veel võinuks, aga enam noorteturniiridel kaasa ei teinud. Alustanud hooaega WTA 269. reketina, oli ta aprillis juba 117. kohal. Peamise aluse andis loomulikult Vondroušova varajane WTA turniirivõit Bielis, kus ta finaalis alistas Anett Kontaveidi. Eestlanna pidi siis veel oma esimest tiitlit kaks kuud ootama, kuid mõlemale on see jäänud seni ainsaks WTA esikohaks. Võit ITF-i 100-tuhandelisel turniiril Slovakkias viis Vondroušova maikuus juba esisajasse.
Mingi aja seisis Vondroušova paigal ja Bieli võidu eest saadud punktide kaotamine kukutas tšehhitari isegi 2018. aasta kevadel esisajast välja, kuid US Openil 1/8 finaali jõudmine tõstis ta 73. kohale. 2019. aasta kevad oli Vondroušova senise karjääri parim periood. Ta jõudis Miami Masters 1000 (tookord Premier Mandatory) turniiril veerandfinaali, Istanbuli WTA 250 turniiril finaali, Rooma Masters 1000 veerandfinaali ja siis suurima eduna muidugi Prantsusmaa lahtiste finaali, kus ta kaotas Ashleigh Bartyle. Kanepi ja Vondroušova oleks võinud esimest korda kohtuda juba tookord Pariisi veerandfinaalis, kuid eestlanna jäi alla Petra Marticile, kes omakorda kaotas tšehhitarile 6:7, 5:7.
Maailma edetabelis kerkis Vondroušova karjääri kõrgeimale 14. kohale ja sisuliselt on ta TOP20 seas püsinud peamiselt tänu Pariisis saadud 1300-le punktile, sest 2019 suvel katkes tema hooaeg vigastuse tõttu ja 2020. aastal ta kuigivõrd jalule ei saanud, kuni alles sügisel pärast koroonaviiruse pausi jõudis Roomas poolfinaali. Seejärel langes ta Prantsusmaa lahtistel halva loosiõnne ohvriks, kui kaotas esimeses ringis hilisemale tšempionile Iga Swiatekile. Kuid vastavalt reeglitele 2019. aasta punkte maha ei võetud ja koht TOP20 seas säilis.
Just kõrge asetus aitas Vondroušovat ka tänavustel Austraalia lahtistel, kus ta jõudis 1/8 finaali ilma kohtumata ühegi TOP50 mängijaga. Miamis ta siiski võitis Belinda Bencicit (tollal WTA 12.) ja jõudis samuti 1/8 finaali, ent kokku viiel turniiril on ta tänavu välja langenud kas 1. või 2. ringis. Madridi ja Rooma Masters 1000 turniiridel ta võitu kirja ei saanudki.
Homme on Vondroušoval muidugi väga palju mängus. Kui ta Kanepile kaotab, langeb 21-aastane tšehhitar TOP50 seast välja. Aga Kaial on ka päris palju kaotada – 2019. aasta 1/8 finaali punktid. Tundub, et kõik justkui räägiks Kaia vastu – sest üks on pigem endine staar, teine aga tõusev täht. Kuid nagu eelpool märgitud, ei saa kuidagi öelda, et Vondroušova oleks säranud pärast 2019. aasta kevadet. Ka ei pruugi liivaväljak olla tšehhitarile sobivaim kate, sest vaatamata mõnele välgatusele pole ta aeglase põrkega väljakutel stabiilne.
Kaia ei ole ka tänavu liivaväljakute turniiridel edukalt mänginud, aga kohtumine Parmas hilisema turniirivõitja Cori Gauffiga andis lootust. Kaia tase oli selles mängus üsna hea, ainult otsustavad punktid mängis kehvasti. Ning kihlveokontorid on sellega ka arvestanud – ennustusportaal Paf annab Vondroušova võidukoefitsiendiks 1,76 ja Kanepile 2,06. Ligilähedaselt on see 55-45 vahekord protsentides ehk tunamullune finalist on vaid kerge soosik. Tennisnet ei julgeks kindlalt pakkuda Kaia võitu, aga šansid on päris suured.
Kuna Eesti tennisesõprade õnneks Anett Kontaveit homme ei mängi, siis saame täielikult keskenduda ühe meie tennisisti ehk Kanepi kohtumisele. Pöidlad pihku!