fbpx
Close

EELVAADE | Kaia Kanepi kohtub mängijaga, kes on samuti olnud profitennises üle 20 aasta

Barbora Strycova rõõmustab pärast tänavuse Wimbledoni paarismängu võitmist, aga tema partner Su-Wei Hsieh pole sellele pilidile jäänud. / Foto: Reuters/Scanpix

Seekord kohtuvad USA lahtiste meistrivõistluste avaringis kaks mängijat, kes tõesti on profiturniiridel osalenud kauem kui 20 aastat. Mõlemal on olnud ka pause, aga juba sajandi esimestest aastatest peale on Kaia Kanepi ja tšehhitar Barbora Strycova olnud profitennises arvestatavad tegijad.

Venus Williams ja Vera Zvonareva on ainsad, kes US Openil on pikaajalisema karjääriga mängijad kui Kanepi ja Strycova. Arvestades Kanepi finaale 2001. aasta ITF-i 50-tuhandelistel turniiridel, oli tema justkui enne “marjamaal”, aga esisajasse jõudis Kaiast üheksa ja pool kuud noorem Strycova varem.

Kui Strycova mängis 2004. aasta suvel Tallinnas FedCupi kohtumisel Eestiga, oli ta juba maailma 67. reket. Võib-olla tennisesõbrad veel mäletavad seda Maailmaliiga üleminekumängu, kus tookord ilma vigastatud Kanepita mänginud Eesti oli lähedal Tšehhi alistamisele. Kui Margit Rüütel üllatas avakohtumises külaliste esinumbrit Klara Koukalovat, pidasid pika ja tasavägise mängu Maret Ani ja Strycova. Lõpus jäi aga tšehhitar napilt peale ja Eesti kaotas matši kokkuvõttes 2:3.

Mingi aja on Strycova kandnud ka Zahlavova perekonnanime, aga pärast lahutust võttis neiupõlve nime tagasi. Mullu sai tšehhitar emaks, aga ta pole ametlikult abiellunud ja pärast naasmist mängib ikka Strycovana. Mis aga puudutab 2004. aastat, siis peagi vahetasid Kanepi ja Strycova kohad. 2005. aasta lõpul tõusis Kaia esisajasse ja jäi sinna kümneks aastaks. Seevastu Strycova langes pärast 2004. aastat esisajast välja ja naasis sinna alles 2008. aasta juulis, kui ta jõudis Wimbledonis 3. ringi. Kaia oli selleks ajaks juba suure slämmi veerandfinalist (2008 Roland Garros). Üldiselt on Strycova läbi aegade olnud slämmiturniiridel edutum kui Kanepi, mujal kui Wimbledonis ei ole ta kunagi 1/8 finaalist kaugemale saanud. Aga Londonis jõudis 2014 veerandfinaali ja 2019 poolfinaali, mistõttu tšehhitari parim tulemus on Kaia omast parem. Lisaks on Strycova Wimbledoni kahekordne võitja paarismängus ja teise tiitli sai ta tänavu.

Strycova karjäär on tõesti nii pikk, et üksikasjalikult pole mõtet kõiki hooaegu esile tuua. 2010. aastal tõusis tšehhitar edetabelis 39ndaks, mis oli tema parim koht kuni 2014. aastani (25.). Kuid maailma TOP20 hulka kerkis Strycova alles 29. sünnipäeva künnisel 2015. aasta märtsis. Neljal hooajal järjest oli Strycova vähemalt mingil hetkel TOP20 sees, aga üsna suure osa sellest ajast siiski väljaspool. Parima kohani (16. ehk ühe astme võrra Kaiast taga) jõudis ta 2017 jaanuaris 30-aastaselt.

Kuidas tulid vastavalt tema edule turniiride tipptulemused? 2014 Wimbledoni veerandfinaali juba mainisime, aga WTA turniiridel oli Strycova 2014. aasta lõpuks juba viiel korral finaalis mänginud. Ainsa võidu sai ta 2011 Quebecis. 2016 mängis Strycova kahes finaalis (Dubai ja Birmingham) ning 2017 Linzis võitis oma karjääri teise WTA turniiri. Ja rohkem ta võitnud polegi. Kaia statistika on kokkuvõttes parem ja tal on ka suuri võite (näiteks esireketite üle) rohkem. 2019. aasta Wimbledonis tuli poolfinaali jõudmine pisut kui välk selgest taevast, sest Strycoval ei olnud päris kaua kirjas head tulemust ja ta oli edetabelis langenud 47. kohale. Kuid ei saa salata, et neil aastatel keskendus Strycova juba päris palju paarismängule.

Tänavu pärast emapuhkuselt naasmist on Strycova mänginud alates aprilli lõpu Madridi turniirist kümme kohtumist ja võitnud neist neli. Aga kaks võitu sai Strycova Eastbourne’i turniiri kvalifikatsioonis. Ühe võidu sai ta Roomas ja Wimbledonis ning huvitaval kombel mõlemal juhul sama vastase Marina Zanevska üle.

Muidugi tuleb siinkohal lisada, et ega Kaial pole 2023. aastal oluliselt paremini läinud, temagi pole ühtki tugevat vastast alistanud ja kaotanud mitmele mängijale väljaspool esisada. Seda näitab ka Eesti esireketi 133. edetabelikoht. Strycova on hetkel 430. kohal, aga vähemalt teise saja taset suudab ta vast näidata ja Kaiale lahingu anda.

Kihlveokontorite koefitsiente vaadates peaksin aga pessimismi tagasi tõmbama – Kaia on ikkagi selge soosik. Ennustusportaal Paf annab Kaia võidukoefitsiendiks 1,34 ja Strycovale 3,30 ehk siis Eesti esireketi võidušansid on 70-75 protsendi vahel.

Nagu varem kirjutasime, on Kanepi ja Strycova mäng 15. väljakul neljas ja enne seda peetakse kaks meeste ja üks naiste üksikmäng. Kokku minimaalselt 8 ja maksimaalselt 13 setti. Vaheaegu arvestades ei tohiks Kaia isegi kaheksa seti korral enne keskööd väljakul tulla, sest esimene mäng algab meie aja järgi kell 18 ja umbes kuus tundi peaksid need setid pluss mängudevahelised pausid/soojendused ikka kestma. 13 seti korral aga ei tohiks Kanepi-Strycova mäng alata enne kella 2 öösel. Ja need mängud, mis enne toimuvad, seal on vastaste põhjal küllaltki raske hinnata, kas need tulevad tasavägised või ühepoolsed.

scroll to top