Donna Vekic lõpetas suurüllataja tee

Donna Vekic Pariisi olümpiamängude poolfinaalis. / Foto: AP/Scanpix

Donna Vekic (Horvaatia, 13) pääses teisena Pariisi olümpiamängude naiste üksikmängu finaali, kui alistas turniiri suurüllataja Anna Karolina Schmiedlova (Slovakkia) tee kindla 6:4, 6:0 võiduga.

Schmiedlova ei teeninud terve kohtumise jooksul ühtki murdepalli. Esimeses setis Vekic murdis viiendas geimis ja jättis kasutamata kaks murdepalli seitsmendas geimis. Teine sett kestis 24 minutit ja Vekic andis ära vaid kuus punkti.

Vekic on selline mängija, keda juba kümme aastat oli iseloomustanud peamiselt paigalseis. Ta võitis Kuala Lumpuris karjääri esimese WTA tiitli juba 17-aastaselt 2014 kevadel ja teise esikoha 2017. aastal Nottinghamis. Lisaks oli ta selleks ajaks juba kolm korda mänginud WTA turniiri finaalis. Kui me nüüd võrdleme Vekicit Anett Kontaveidiga, kes on Horvaatia tennisistist pool aastat vanem, siis Eesti tollane parim mängija alles 2017. aastal jõudis oma esimestesse finaalidesse (võit ja kaks kaotust). Kuid aastatel 2018-2022 oli Kontaveit suurema osa ajast Vekicist ees. Vahepeal langes horvaaditar isegi TOP50 hulgast välja.

Aga tänavu juunis algas muruväljakutel Vekici järsk tõus, kui ta jõudis Bad Homburgi turniiri finaali ja seejärel juba märksa suurema üllatusena Wimbledoni poolfinaali. Siiski oli Vekic varem kaks korda mänginud slämmiturniiri veerandfinaalis (2019 US Open ja 2023 Australian Open). Olümpiafinaal on kahe kuu jooksul tema kolmas väga hea tulemus.

Vekici ja Qinwen Zhengi (Hiina, 6) finaal peetakse laupäeval, kuid reedel on kavas pronksimäng maailma esireketi Iga Swiateki (Poola) ja Schmiedlova vahel. Kuna täna lõppes teine naiste mäng ca 8 tundi esimesest hiljem, olnukski finaali reedene pidamine ebaõiglane. Nüüd ei ole kaheksatunnine vahe enam nii määrav.