Daniil Medvedev langes Pariisis välja, neutraalsetel mängijatel vaid üks medalilootus

Felix Auger-Aliassime lülitas välja Daniil Medvedevi. / Foto: AP/Scanpix

Venemaa tennisistid on peaaegu ainsad, kes aastaringselt saavad rahvusvahelises spordis kaasa lüüa, aga olümpia kulgeb ka neile raskustega ja niinimetatud AIN ehk inglise keeles Individual Neutral Athlete (INA) nime all kaasa löövatel sportlastel pole Pariisis ka tennises eriti medalitele asja.

Üksikmängus on nüüd välja langenud kõik Venemaa (vähemalt päritolu põhjal võime nii kirjutada) tennisistid, viimasena kaotas Daniil Medvedev (4) täna 1/8 finaalis Felix Auger-Aliassime’ile (Kanada, 13) 3:6, 6:7. Mäng jäi vihma tõttu pooleli kanadalase eduseisul 4:3 ja lisaks ta juhtis Medvedevi servil 30:0. Võis arvata, et vihm saabus venelasele õigel ajal, aga jätkamisel teenis Auger-Aliassime kaks punkti ja murde, mis otsustas ka seti saatuse. Teises setis oli ainult kanadalasel murdepalle, aga jõuti tie-break’i, kus algul oli Medvedev minimurdega ees, aga Auger-Aliassime võitis 7:5 ja sellega ka mängu.

“Auger-Aliassime mängis väga hästi ja oli isegi tagajoonel Medvedevist üle,” ütles kohtumist näinud treener Harri Neppi. “Medvedevil aitas konkurentsis püsida ainult esimene serv.” Kuigi ka Auger-Aliassime ei ole liivaväljakul tugev, pole Medvedevi ebaedu Roland Garrosi väljakutel mingi üllatus, sest samas peetaval slämmiturniiril ei ole ta kunagi veerandfinaalist kaugemale jõudnud, tänavu piirdus ta 1/8 finaaliga nagu ka nüüd olümpial.

Kuigi väiksemaid üllatusi on olnud, tuleb siiski tunnistada, et üksikmängu veerandfinaalis mängivad ainult tuntud mehed, sest kõige “nõrgem” ongi Auger-Aliassime oma 13. asetuse ja 19. edetabelikohaga. Aga temagi oli veel tunamullu aasta lõpus maailma kuues mees.

Novak Djokovic (Serbia, 1) ei alustanud Dominik Köpferi (Saksamaa) vastu veenvalt, aga esimese seti seisul 5:5 võitis ta viis geimi järjest ja ainult sellest spurdist piisas 7:5, 6:3 võiduks. Stefanos Tsitsipas (Kreeka, 8) oli Sebastian Baezi (Argentiina, 12) vastu 3:5 taga, aga võitis siis koguni 9 geimi järjest ja mängu 7:5, 6:1. Ilmselt intrigeerivaim veerandfinaalpaar ongi Djokovic – Tsitsipas. Ehkki kreeklane on Roland Garrosis olnud hea (Prantsusmaa lahtiste finaalis aastal 2021 ja poolfinaalis 2020), pole ta Djokovici vastu oma lemmikkattel saviliival võitnud ühtki mängu (0:5, üldseis 2:11). Tõsi, Roland Garrosis on Djokovic kohtunud Tsitsipasega kaks korda ja mõlemal juhul võitnud viies setis.

Vaadake meeste üksikmängu tabelit siit.

Naiste üksikmängus on praeguseks selgunud esimene poolfinaalpaar Iga Swiatek (Poola, 1) – Qinwen Zheng (Hiina, 6). Nemad ongi tegelikult ülemise tabelipoole kaks tugevamat, sest algselt kolmandana asetatud Jelena Rõbakina (Kasahstan) viimasel hetkel loobus. Zheng sai täna üliraskes mängus jagu kogenud Angelique Kerberist (Saksamaa). 36-aastane väikese lapse ema Kerber võitles ennastsalgavalt ja olles otsustavas setis vastasest selgelt väsinum, kaotas lõpuks vaid 7:6, 4:6, 6:7. Kerberil nõudis tohutut pingutust otsustava seti pika servigeimi hoidmine seisuks 4:1, aga pärast seda sai ta kolmes järgmises geimis ainult ühe punkti. Viigiseisul pingutas Kerber edasi ja tie-break’is päästis seisul 3:6 kolm matšpalli, kuid kaotas 6:8.

Swiatek sai seisul 6:1, 2:6, 4:1 loobumisvõidu Danielle Collinsilt (USA, 8), kes veel viimase ameeriklannana konkurentsis püsis. Tänavu heas vormis Collins oli Swiatekile ohtlik vastane, aga liivaväljakul ameeriklannal jõudu ei jätkunud. Vigastuse tõttu ta ei loobunud, sest jätkab paarismängus. Just naiste paarismängus on ka AIN sportlastel ainus medalilootus, sest veerandfinaali jõudsid Mirra Andrejeva/Diana Shnaider. Meenutame, et 2021. aastal Tokyos sai Venemaa OK lipu alla võistelnud tiim segapaarismängus kaksikvõidu ja meeste üksikmängus hõbeda.

Ent kui naasta üksikmängu juurde, siis tabeli alumises pooles on poolfinaali jõudnud maailma 67. reket Anna Karolina Schmiedlova (Slovakkia), kes täna võitis värske Wimbledoni tšempioni Barbora Krejcikova (Tšehhi, 9) 6:4, 6:2. Kui Schmiedlova võidaks, oleks see suurem üllatus kui puertoriikolanna Monica Puigi kuld 2016. aasta olümpial, sest tema oli nädal enne mänge edetabelis 33. kohal.

Vaadake naiste üksikmängu tabelit siit.

Lisame ka seda, et kahekordse olümpiavõitja Rafael Nadali (Hispaania) jaoks sai Pariisi mängude turniir täna läbi, sest koos kaasmaalase Carlos Alcaraziga, kes tõenäoliselt koos Djokoviciga üksikmängu kulla eest võitleb, kaotasid nad USA paarile Austin Krajicek/Rajeev Ram 2:6, 4:6. Ram on olümpialt varem võitnud hõbemedali segapaarismängus 2016 Rio de Janeiros.