fbpx
Close

Casper Ruud lülitaski Carlos Alcarazi välja

Casper Ruud sepistas Torinos üllatuse. / Foto Sipa Press/Scanpix

ATP finaalturniiril Torinos sai alagrupiturniir lõpu, kui John Newcombe’i grupist pääsesid edasi Alexander Zverev (Saksamaa, 2) ja Casper Ruud (Norra, 6).

Uudise pealkiri ei käi siiski tänaste mängude kohta, sest sisuliselt tegi Ruud töö ära esimeses voorus, kui alistas Carlos Alcarazi (Hispaania, 3) 6:1, 7:5. Oluline oli ka see, et tulemus oli ühepoolne ja sellega olid Ruudi šansid enne viimast vooru paremad. Aga siiski – kui Alcaraz oleks viimases voorus Zverevit võitnud või Ruud Andrei Rublevile (8) kaotanud, võinuks veel hispaanlase edasipääs teoks saada. Kui oleks juhtunud mõlemad sündmused, olnuks Alcarazi edasipääs juba kindel. Seega sai lõplik järjestus ikkagi paika reedel.

Avapäeva esimeses kohtumises alistas Zverev Alcarazi 7:6, 6:4. Mängu otsustasid kaks järjestikust geimi – esimese seti tie-break ja teise seti avageim, kus Zverev sai kätte mängu ainsa murde. Tie-break oli küll pisut närviline, sest vahepeal võideti tõrjel lausa viis punkti järjest. Zverev läks 5:2 ette, andis siis võidetu servil tagasi seisuks 5:4, aga võitis veel ühe punkti tõrjel (6:4) ja see andis talle võimaluse lõpetada sett oma servil. Ning see õnnestus.

Kui mängupilt kokku võtta, siis peamine kaalukeel olid just pikad punktid mõlemapoolsete võimalustega. Neid punkte mängis Zverev paremini ja mõnel korral oli tal õnne ka. Ja kui võrrelda äralööke/lihtvigu, siis Zverevi 29/19 on väga hea, aga Alcarazi 26/29 parimal juhul rahuldav. Hispaanlane eksis liiga palju.

Enne reedest mängu oli nende omavaheline seis 5:5, aga kaks esimest võitu oli Zverev saanud siis, kui Alcaraz alles hakkas esisajas kanda kinnitama (2021). Tänavune seis oli seni 2:1 hispaanlasele, kõige olulisem muidugi tema võit Prantsusmaa lahtiste finaalis viies setis. Seda tuletas intervjuus meelde ka Zverev: “Ta on mind olulistes mängudes liiga palju võitnud, seepärast olen õnnelik, et täna sain ühe ikka enda kasuks pöörata. Meil on olnud huvitav rivaliteet ja ka omavaheline sõprussuhe, sellepärast on temaga alati tore mängida.”

Alcaraz jäi ootama, kas Rublev suudab teda aidata. Venelane pidanuks Ruudi kahes setis võitma, aga ka sel juhul oleks hakatud lugema geimide suhet ja polnuks ikka kindel, mis tulemusega täpselt Alcaraz edasi saaks. Kuid esimene sett otsustas kõik ära. Üldiselt mõlemapoolselt kindlas ja heatasemelises mängus tegi Rublev ühes servigeimis mitu viga järjest, kaasa arvatud topeltviga ja ainus murre läks Ruudi kasuks. Sellega ka sett 6:4 norralasele, Rublev ei saanud isegi murdepalli.

Teine sett oli kõige kõrgetasemelisem. Rublevi 19 äralööki ja 2 lihtviga on ikka haruldane statistika ja ometi suutis Ruud veel üsna võrdselt vastu panna. Kuid ühe murde venelane teenis viimases geimis ja võitis 7:5. Lõpuks ikkagi otsustasid kolmandas setis Rublevi vead, mida ta tegelikult palju ei teinud. Aga need mõned saatuslikud servigeimid, mis olid kesised… Rublev tegi kokku kolm topeltviga ja kõik need geimides, mille ta kaotas. Kui mängu peale tervikuna oli Ruud äralöökide/lihtvigadega napilt parem (vastavalt 34/16 ja 34/19), siis võiks arvata, et oma 19st lihtveast pooled (ehk 9 või 10) tegi Rublev just nendes halbades geimides. Ruud võitis 6:4, 5:7, 6:2 ja sellega sai nö puhtalt poolfinaali, sest ka kolmesetilise kaotuse puhul saanuks, aga siis “surnud ringiga”.

Huvitav on ka Rublevi ja Ruudi vastasseis, kus venelane on pärast reedest kaotust ikka ees 5:3. Mis on aga kummaline – kõik kolm võitu on Ruud saanud ATP finaalturniiril (2021, 2022, 2024). Tähtsaim oli neist teine, sest see mäng peeti poolfinaalis. Rublev on aga 5st võidust 4 saanud liivaväljakul. Tundub, et need kaks meest on karjääris umbes võrdsed, mõlemad kuuluvad peamiselt esikümne teise poolde, aga tegelikult on Rublev parem ainult ATP tiitlite (16:12) ja Masters 1000 võitude (2:0) poolest. Ruud on aga tunduvalt paremini mänginud slämmidel (kolm finaali) ja ATP finaalturniiril (finaal ja nüüd vähemalt poolfinaal). Samuti on norralane olnud maailma edetabelis teine, kuid Rublev parimal nädalal viies. Venelase mäng tundub visuaalselt üsna võimas ja piisavalt kvaliteetne, aga mingil põhjusel saab ta tõeliselt suuri võite harva.

Laupäevastes poolfinaalides kohtuvad Zverev – Taylor Fritz (USA, 5) ja Jannik Sinner (Itaalia, 1) – Ruud. Favoriidid peaksid justkui olema Zverev ja Sinner, aga esimese paari kohta on huvitav statistika. Omavahelisi mänge juhib Fritz 6:5 ja ta on võitnud kolm viimast omavahelist kohtumist Wimbledonis, US Openil ja Laver Cup’il. Zverev on sel aastal võitnud Fritzi Roomas, aga seal mängiti saviliival. Murul on Zverev ees 2:1, aga kõvakattel taga 2:5. Samas on vene päritolu sakslase karjääri parim võistlus ikkagi ATP finaalturniir (kuigi kõne alla tuleb ka olümpia, kus ta 2021 sai kulla), kus Zverev on võitnud kaks korda (2018, 2021). Kuid kihlveokontorite koefitsiendid (Zverev 1,4 ja Fritz 3,0) tunduvad olevat liiga kaldu.

Sinner on muidugi igal juhul Ruudi vastu favoriit ja nende puhul ei ole midagi arvata ka omavahelistest mängudest, kus Sinner juhib 2:0, aga need kohtumised peeti aastatel 2020 ja 2021, mõlemad Viini ATP turniiril. Liiga ammu ja ajal, mil kumbki ei kuulunud päris tippu.

scroll to top