ATP finaalturniiril Torinos sündis esimene suurem üllatus teisel päeval, kui kihlveokontorite kõige suurem “ebasoosik” Casper Ruud (Norra, 6) alistas John Newcombe’i alagrupis Carlos Alcarazi (Hispaania, 3) 6:1, 7:5.
Enne seda mängu oli Alcaraz võitnud Ruudi kõigis neljas omavahelises mängus. Setid olid neis kohtumites 9:1 Alcarazi kasuks. Ainsa seti kaotas noor hispaanlane Ruudil nende kõige tähtsamas kohtumises 2022. aasta US Openi finaalis. Kuid Alcaraz võitis siis neljas setis.
Ruud on viimastel kuudel olnud selges alavormis ja see tingiski, et kihlveokontorid pidasid norralast kõige ebatõenäolisemaks turniiri võitjaks (esikoha koefitsient 41). Tänases mängus said Ruudile panuse teinud õnnelikud raha tagasi 10-kordselt, samal ajal kui Alcarazi koefitsient oli ainult 1,06. Kuid avaseti neljandas geimis Ruud murdis ja pidas vastu järgmise geimi, kus hispaanlasel oli kolm murdepalli. Teises setis oli Alcaraz ees 5:2 ja järgmises geimis Ruudi servil setivõidust kahe punkti kaugusel. Kui Ruud selle geimi kätte sai, läks ta vääramatult oma teed, võites mängu viimased viis geimi.
“See oli kindlasti üks mu hooaja parimaid võite. Eriti arvestades vastase taset ja edetabelikohta. Usun, et näeme siin Carlost mängimas paremini kui täna, aga ma suutsin oma šansi kasutada,” ütles Ruud. “Viimastel nädalatel või isegi kuudel lõi mu enesekindlus kõikuma, aga selle suurepärase tulemuse pealt saan nüüd edasi minna ja loodan Torinos saada veel mõne võidu.”
Statistiliselt oli väga oluline, et Ruud realiseeris 4st murdepallist 4 ja Alcaraz 6st 1. Servi osas oli Ruud parem iga näitaja poolest, aga mitte kuskil selge ülekaaluga. Norralane võitis ässad 5:4, mis on võib-olla suurim üllatus. See, et ta lõi esimest servi rohkem sisse (68 vs 66%) ja võitis mõnevõrra rohkem punkte (68 vs 59%) enam nii suur üllatus pole.
Õhtupoolses kohtumises ei lasknud aga edetabeli põhjal grupi soosik Alexander Zverev (Saksamaa 2) ennast Andrei Rublevil (8) üllatada. Mõneti oli mäng kummaline. Mitte üheski geimis ei mängitud üle kuue punkti. Avaseti seisul 3:3 oli Rublev võitnud oma pallingugeimides kõik punktid, Zverev kaks punkti siiski loovutanud. Rublev alustas seitsmendat geimi servil 13. punktivõiduga järjest ja siis nagu välk selgest taevast võitis Zverev neli punkti vastu ja sellega tegi murde. Nii lihtne see oligi.
Teine sett oli sarnane. Jälle ei andnud kumbki vastasele erilist võimalust murda, aga seisul 4:4 võttis Zverev kätte ja taas andis Rublevile tema pallingul vaid ühe punkti. Seega Zverevi murdepallid 2st 2 ja Rublevil neid polnudki… 20 geimi mängiti 72 minutiga ja sealt tuleb maha võtta kaheksa umbes 1,5-minutilist ja kaks pooleminutilist pausi. See tähendab, et keskmiselt kestis geim alla kolme minuti. Kokku ei mängitud isegi sadat punkti, vaid täpsemalt 99. Võrdluseks: Ruud ja Alcaraz mängisid geimi võrra lühemas matšis 118 punkti.
Zverev võitis ässad 9:3, aga muidu oli esimese servi näitajate poolest vaid napilt üle. Teisel servil oli Zverevi paremus suurem (79 vs 53%), aga kuna esimene serv õnnestus mõlemal hästi, mängiti teisel vähe punkte ja kokku väljendus see Zverevi paremus ainult selles, et ta võitis 11 punkti Rublevi 8 vastu.
Teisipäeval mängitakse Torinos jälle Ilie Nastase grupis. Kell 14 tulevad väljakule avavooru kaotajad Daniil Medvedev (4) ja Alex De Minaur (Austraalia, 7), kell 20.30 võitjad Jannik Sinner (Itaalia, 1) ja Taylor Fritz (USA, 5). Viimastel aastatel sisse viidud reegel, et teisel päeval kohtuvad võitjad omavahel, tähendab seda, et üle ühe edasipääseja kindlasti ei selgu ja põnevus säilib alagrupiturniiri lõpuni.