fbpx
Close

Oodatud finaal: Novak Djokovic vs Stefanos Tsitsipas

Stefanos Tsitsipas Melbourne’is. / Foto: AFP/Scanpix

Austraalia lahtiste meistrivõistluste finaalis kohtuvad ilmselt kaks praeguse hetke parimat meestennisisti, sest hispaanlased Rafael Nadal ja Carlos Alcaraz on vigastatud, aga maailma kolmas reket Casper Ruud (Norra) alavormis.

Nii jäävad vaid Novak Djokovic (Serbia, 4) ja Stefanos Tsitsipas (Kreeka, 3). Seda enam, et üks neist tõuseb pärast Australian Openit maailma esireketiks ja finaali kaotaja kerkib ka igal juhul vähemalt koha võrra ja on järgmise nädala edetabelis Alcarazi järel kolmas.

Tsitsipas pääses finaali läbi suurte seikluste, mille ta osaliselt ise tekitas. Ei saa alahinnata tema vastase Karen Hatšanovi (18) võitlusvaimu, aga Tsitsipas mängis oluliselt kehvemini neis servigeimides, kus tal oli vaja sett või matš lõpetada. Kokku kaotas kreeklane kolm oma servigeimi ja neist kaks olid geimid, kus ta pallis esimese seti või matši võiduks kolmandas setis.

Mängu esimesed kaks murret tulid kiiresti, kui Tsitsipas läks ette 3:1 ja Hatšanov tegi murde kohe tagasi. Uuesti sai Tsitsipas ette 5:3, kuid alustas servigeimi kahe topeltveaga ja hiljem tegi veel ühe lihtvea. Hatšanov murdis jälle tagasi, aga tie-break’i mängis Tsitsipas suurepäraselt ja võitis selle 7:2. Teises setis Tsitsipas oma viga ei korranud – kui ta läks murdega ette 5:4, võitis ta järgmise geimi servil nulliga.

Aga tõelised seiklused algasid kolmanda seti lõpus. Tsitsipas oli läinud murdega ette 2:1 ja servis üldiselt hästi, aga seisul 5:4 ei suutnud i-le punkti panna ja kaotas taas servigeimi tähtsal hetkel. Natuke segasid kreeklast servimisel ka jalavead, mida fikseeris elektroonika – vaielda seal midagi polnud. Samas oli tal rohkem õnne piiripallidega, tihti näitas kordus, et Tsitsipasel õnnestus vaid millimeetri jagu sisse lüüa. Aga kui kolmanda seti tie-break’is sai Tsitspas kaks matšpalli (6:4), kaotas ta esimese servil kindlalt, ent järgmise punkti võitis Hatšanov tänu kahele väga napile tabamusele – juba tema teine serv oli kahtlaselt pikk ja üks eeskäelöök samuti, aga süsteem auti ei näidanud ja venelane pääses.

Hatšanov võitis tie-break’i 8:6 ja kolmandas setis tundus olevat tal psühholoogiline eelis, aga taas mängis ta halvasti (ja Tsitsipas hästi) seti alguse, mis oli just venelase kirstunael. Tsitsipas pääses 3:0 ette ja seekord servil ei vääratanud – kolmes ülejäänud palligugeimis loovutas ta ainult kolm punkti. Tundus ka, et Hatšanov hakkas väsima – ilmselt oli Tsitsipase füüsiline ettevalmistus etem, ehkki venelasel olid eelmises kahes ringis üsna kerged mängud. Tsitsipas võitis äralöögid 66:46 ja nende hulgas ässad 18:10. Head kvaliteeti näitas fakt, et mõlemad tegid lihtvigu vähem kui äralööke – Tsitsipas 34 ja Hatšanov 32.

“Esimest korda vaatasin Austraalia lahtiste finaali lapsena. kui Marcos Baghdatis mängis finaalis 17 aastat tagasi (Tsitsipas oli siis 7-aastane – toim.) ja unistasin, et ka mina saan kunagi sellel väljakul parimate vastu mängida. Nii et olen väga õnnelik selle võitluse üle, mida täna teha suutsin ja see toob tagasi mu lapsepõlve mälestused, kui elasin kaasa Baghdatisele. Olen õnnistatud, et suudan nii heal tasemel tennist mängida ja pärast aastatepikkust ootust Kreeka tennisekaardile viia,” rääkis Tsitsipas. Täpsustuseks ütleme, et Baghdatis esindas Küprost, aga sellel saarel elavad kreeklaste järeltulijad.

Kuid Tsitsipase esimene slämmivõit näib ikkagi olevat kauge ja raskelt kättesaadav, sest tuleb tal ju kohtuda Djokoviciga, kes on Austraalias mänginud 9 finaali ja need kõik võitnud. Miks ta ei peaks seda suutma kümnendal korral, kui pärast reielihase valu taandumist on serblane mänginud vastaste jaoks lausa tapvalt?

Tänases mängus oli siiski huvitav periood ehk “15 minutit kuulsust”, kui Djokovici vastane Tommy Paul (USA) võitis neli geimi järjest. Kogu ülejäänud mängus võitis Paul ka neli geimi nagu sel veerandtunnil. See sündis esimeses setis, kui Djokovic juhtis 5:1 ja paraku ei tähendanud Pauli jaoks setivõitu. Ameeriklane jooksis hästi, kaitses visalt, aga Djokovic on ju teadagi kannatlik – ta ei hakka kiirustama, vaid ootab vastase head kaitselöögid ära, kuid initsiatiivi käest ei anna. Paulil ei olnud heale perioodile vaatamata Djokovici vastu erilist relva ja lõpptulemus kirjutati numbritega 7:5, 6:1, 6:2. Paul võib vaid rahul olla, et teenis ühe geimi rohkem kui Andrei Rublev (5) veerandfinaalis.

Muide, Djokovic tegi selles mängus enda kohta palju lihtvigu (39), kuid neist 24 sündisid esimeses setis, mis ei olnud kuigi kvaliteetne – 75st punktist 43 lõppesid lihtveaga, sest Paul tegi neid 19. Aga seda enam peab Djokovici kartma finaalis, sest üks kehvavõitu periood jäi tal õnnelikult seljataha ja korrata seda ta kuidagi ei taha.

Finaalis on kogemuste vahe sedavõrd suur, et Djokovic mängib slämmiturniiri lõppkohtumises 33., aga Tsitsipas teist korda. Kreeklase ainus finaal oli 2021. aastal Prantsusmaa lahtistel, kui ta kaotas just Djokovicile, ehkki oli settidega ees 2:0. Samuti on Djokovic võitnud Tsitsipast Prantsusmaa lahtiste poolfinaalis aastal 2020. Üldseis on 10:2 serblase kasuks ja Tsitsipase võidud jäävad aastatesse 2018 ja 2019. Kõik olulised mängud (kaks matši slämmil ja viis ATP turniiride finaalis) on võitnud Djokovic. Eelmise aasta seis oli 4:0 ja viimati alistas Djokovic Tsitsipase ATP finaalturniiri alagrupimängus. Möödunud aasta Australian Openil, kui Djokovic ei saanud koroonavaktsiini puudumise tõttu Melbourne’is mängida, kaotas Tsitsipas poolfinaalis Daniil Medvedevile.

scroll to top