Ei kujuta ette, mida elasid täna öösel üle Eesti tennisesõbrad, kes pidid nägema midagi sarnast 2010. aasta Wimbledoni veerandfinaalile, kus Kaia Kanepi kaotas Petra Kvitovale. Seekord oli tegemist küll US Openi 2. ringiga, aga draama oli sarnane ja eduseis Arina Sabalenka (6) vastu isegi kindlam. Kahju…
Pole midagi öelda, seisuni 6:2, 5:1 mängis Kaia laitmatult, kui välja arvata mängu esimese servigeimi kaotus, mis oli sarnane tema esimese ringi kohtumisele Tereza Martincovaga (Tšehhi). Aga seekord oli Sabalenka kahe topeltvea ja mõne lihtvea tõttu juba oma servi enne kaotanud ja seis 1:1. Nüüd algas Kanepi etendus. Kui ründevõimalus tekkis, lõppes pallivahetus 90% juhtudest Kaia äralöögiga või sundis ta vastase eksima. Vastupidiselt ei kasutanud aga Sabalenka oma ründevõimalusi kaugeltki efektiivselt ja nii lõppes sett 6:2.
Teise seti eel käis Sabalenka riideid vahetamas ja alustuseks võitiski servigeimi, aga edasine oli Kaia jõudemonstratsioon. Äralööke tuli igast asendist, tõrjel lendasid kõik pallid Sabalenka jaoks ohtlikult sisse, vastasel polnud muud teha, kui ohata ja vahel ka reketit vastu maad taguda. Seis oli teises setis 5:1, siis võitis Sabalenka servigeimi, mis ei tundunud tol hetkel üldse tähtsana, sest mäng oli kohe-kohe lõppemas. Aga ei lõppenud, sest Kaia tegi servigeimis vigu ja mis kõige hullem – lasi vastase uuesti mängu sisse. Üldiselt tegi Sabalenka teises setis vähem vigu kui esimeses, aga seni ei olnud see midagi lugenud Kaia hiilgemängu tõttu. Nüüd kõik muutus.
Ühtki matšpalli Kaia eduseisus ei teeninud ja alles 5:6 peal võitis oma servi ja suutis tagada tie-break’i. Kaks ilusat punkti vastase servil viisid Kaia ette 4:1. Ühe minimurde andis ta tagasi ja kui Sabalenka servis hästi, polnud ikka veel hullu – Kaia juhtis oma servil 5:4. Aga tegi siis topeltvea… Hoopis Sabalenka teenis esimesena settpalli, kuid ka tema eksis. Ja siis juhtus kõige dramaatilisem hetk. Kaia esimene matšpall tie-break’i seisul 7:6 algas hästi, ta tuli ründelöögile võrku järele, aga Sabalenka löödud pall muutis võrgulindist suunda ja lendas üle Kaia. Niisugune ebaõnn matšpallil! Veel sai Kaia võimaluse seisuks 8:7, aga siis servis vastane ja šanssi ei tekkinud. Sabalenka võitis kiire lõppmängu 10:8.
Otsustava seti algus oli selline, et nagu midagi polekski juhtunud, mõlemad hoidsid kindlalt servi. Aga seisul 2:2, 30:0 oli madalale vajunud päike just sellises asendis, et paistis Kaiale näkku. Ta loovutas pallingugeimi ja järgmises geimis Sabalenkale enam päike sarnaselt ei paistnud, vaid vajus tribüüni taha. Kahjuks üks murre otsustaski kolmanda seti, ehkki Kaia poolt vaadatuna seisul 4:5 oli Sabalenka servil veel seiklusi küllaga, valgevenelanna hakkas uuesti tegema topeltvigu (neist ühe matšpallil), mida ta vahepeal ei teinud. Kuid murdepallidel mängis Sabalenka nii hästi, et Kaial võimalust ei tekkinud ja kolmas matšpall tõi valgevenelannale karjääri esimese võidu Kaia üle. Aga mäng oleks võinud juba peaaegu poolteist tundi varem läbi olla…
Ei tea, kas pärast sellist draamat, keegi üldse soovib teada statistikat, aga toome ikkagi numbrid ära, näiteks punktid võitis Kaia 104:97, mis muudab kaotuse veel kibedamaks. Ta võitis ka ässad 9:3 ja tegi vähem topeltvigu (5:11). Ka äralöögid kuulusid Kaiale 36:28 ja lihtvigu tegi ta vähem (32:41). Ainult sunnitud vigade arvel sai Sabalenka punkte tagasi. Samuti oli Kaial parem esimese servi õnnestumisprotsent (67 vs 63) ja esimeselt servilt võidetud punktid (74% vs 64%). Ühesõnaga, pea igas näitajas oli Kaia parem, aga ei võitnud.