Kui Tennisnet mõni aeg tagasi kirjutas, et vähemalt üks või mõlemad Eesti naistipptennisistid on kohtunud TOP30 seas kõigi mängijatega, siis värskelt sellesse seltskonda pääsenud ameeriklanna Jessica Pegulaga (WTA 30.) polnud kuni tänaseni mänginud Anett Kontaveit ega Kaia Kanepi.
Kuid just täna kell 18 (kohalik aeg kell 11) kohtub Montreali tennisekeskuse 5. väljakul Kontaveit Pegulaga, kes enne käesolevat hooaega oli suhteliselt vähetuntud mängija – eriti, kui arvestada, et tal oli raskusi isegi USA esikümnesse pääsuga. Kuid praegu on ta USA seitsmes reket (sel nädalal möödus temast San Jose turniiri võitnud Danielle Collins) ja mitme mängija loobumise tõttu pääses ka Tokyo olümpiale. Seal oli tänaste vastaste saatus sarnane – nii Kontaveit kui ka Pegula kaotasid esimeses ringis. Tõsi, Pegula puhul tuleks kindlasti rõhutada, et ta kaotas hilisemale olümpiavõitjale Belinda Bencicile, tulemus oli 3:6, 3:6.
Pegula puhul tuleb kindlasti märkida olulist seika tema eluloos – vähesed head sportlased pärinevad ülirikaste ärimeeste perest. Kuid Pegula isa Terry on USA-s loodusliku gaasi tootmise suurärimees, kes on oma raha investeerinud ka sporti. Talle kuuluvad kaks USA profimeeskonda – hokitiim Buffalo Sabres ja ameerika jalgpalli võistkond Buffalo Bills. Võib-olla veelgi huvitavam on tennisisti ema Kim Pegula elulugu. Tegemist on Souli tänavale mahajäetud lapsega, kelle üks Lõuna-Korea pere üles kasvatas. Seepärast pole ka teada, kas Kim on täielikult aasia päritolu. Täiskasvanuna pääses Kim USA-sse tööle ettekandjana ja sai restoranis tuttavaks eduka ärimehe Terryga, kes algul palkas naise enda firmasse tööle ja hiljem abiellus temaga aastal 1993. Jessica sündis pere esiklapsena järgmise aasta veebruaris.
Seega, kui meile võib tunduda, et Pegula on noor esiletõusja, siis tegelikult on ta Anettist aasta ja kümme kuud vanem. Praegu juhendab Pegulat Venus Williamsi endine treener David Witt, aga noorteklassis oli tema treener ka Dave Rineberg – õdede Williamsite esimene treener ning Eestiski tunde andnud ja eelkõige Maileen Nuudit juhendanud ameeriklane.
Me ei saa seda muidugi otseselt väita, aga võib-olla polnud Rinebergi töö nii tulemuslik, sest enne 2019. aastat ei jõudnud Pegula kordagi esisajasse. Muidugi olid Pegulal tänu rikkale perele olemas kõikvõimalikud rahalised toetused ja abivahendid, aga tihti need ei aita, kui mängija ise pole motiveeritud või pühendunud. Nii võis karta ka Pegula puhul, et heaolu keskkonnas üles kasvanud mängija ei suuda maksimaalselt pingutada, kuid alates 2019. aastast on ameeriklanna selle arvamuse ümber lükanud.
Esimese hüppe edetabelis tegi Pegula tegelikult 2018. aasta septembris, kui ta jõudis Quebeci WTA turniiril finaali. See tulemus tõstis ta WTA rankingus 227. kohalt 141ks. Esisajasse (92.) kerkis Pegula esmakordselt 2019. aasta veebruari algul pärast finaalijõudmist ITF-i 100-tuhandeliselt turniiril. Juulikuus hakkas Pegulat juhendama Witt ja koostöö esimene vili oli Citi Openi WTA turniiri võit Washingtonis. TOP50 “väravad” sellest veel ei avanenud ja hooaja lõpus mängis Pegula halvemini. Olnud korra 56. kohal, langes ta 2020. aasta alguseks tagasi 82. kohale, ent siis jõudis finaali Aucklandis.
Koroonapandeemiast räsitud 2020. aasta hooajal Pegula pärast Aucklandi enam edetabelis ei kerkinud ning tema teine ja suurem arenguhüpe sai alguse tänavu Australian Openil. Enne seda slämmiturniiridel maksimaalselt 3. ringi jõudnud Pegula võitis nüüd Melbourne’is nelja vastast ja kaotas alles veerandfinaalis kaasmaalanna Jennifer Bradyle. Alistatute seas olid ka Viktoria Azarenka ja maailma viies reket Elina Svitolina.
Selle turniriiga tõusis Pegula TOP50 sekka ja on tänavuse aasta esimeses pooles järk-järgult ülespoole rühkinud. Tema tulemused on olnud väga stabiilsed ning nende hulgas paistavad silma Doha poolfinaal ja Rooma WTA 1000 veerandfinaal. Dohas, Dubais ja Miamis võitis Pegula kolm korda järjest (!) esikümne mängijat Karolina Pliškovat, Roomas sai jagu Naomi Osakast ja siis Berliini muruväljakutel uuesti Pliškovast. Üldiselt aga muruhooaeg Pegulal nii hästi ei läinud, Wimbledonis kaotas ta 2. ringis. Senise kõrgeima edetabelikoha (WTA 25. 21. juunil) on ta nüüdseks vahetanud 30. vastu.
Nii võiksime järeldada, et Pegula on oma parima hoo minetanud, aga kindlasti ei tohiks Anett tunda sellest kergendust, sest tegu on ikkagi ohtliku vastasega. Ainult 2021. aasta tulemuste (nn Porsche Race) põhjal on Pegula edetabelis 18. ja Kontaveit 26. kohal ning võib-olla on seda arvestanud ka kihlveokontorid, kes peavad ameeriklannat kergelt soosikuks. Ennustusportaalis Paf on Anetti võidukoefitsient 1,98 ja Pegulal 1,81, mis tähendab ameeriklannale umbes 52-53-protsendilise favoriidi staatust.
Anetti tänast mängu kannab üle Delfi TV. Kuna tegemist on väljaku esimese mänguga, siis ta kell 18 algabki – ainult vihmasaju korral võib aeg muutuda. Ilmaprognoos seda ei eelda, alles kohaliku aja järgi õhtul võib vihma sadada.
Ants, hästi tehtud!