fbpx
Close

EELVAADE | Kaia Kanepi kohtub slämmiturniiri valitseva meistriga

Shuai Zhang Roland Garrosi avaringis. / Foto Sipapress/Scanpix

Pealkirjas öeldu on õige – Shuai Zhang (WTA 50.) on tõesti valitsev ehk Australian Openi meister, aga seda paarismängus. Ta võitis tänavu jaanuaris Melbourne’is tiitli koos kodupubliku soosiku Samantha Stosuriga.

Niisiis on esimene asi, mida võime Roland Garrosi 2. ringis Kaia Kanepi kolmapäevaselt vastaselt oodata, et ta mängib hästi võrgus. Muidu ei saaks ta olla paarismängu WTA turniiride kaheksakordne võitja ja Australian Openi tšempion. See on element, mis just Kaial kipub jääma nõrgaks. Kindlasti on kõigil eelarvamus, et hiinlanna on lühike, aga tal on kasvu 177 cm, asiaadi kohta päris suur number.

Võib-olla seda fakti paljud ei tea, aga tennisetuuril osalevad hiinlannad kasutavad ka Euroopa-päraseid eesnimesid, nii on Shuai Zhangi nimi Rose. Tavaliselt ongi Hiina mängijate euroopalik hüüdnimi mingi lille nimest tuletatud. Kui eelmise aasta sügisel oli Zhang Hiina kindel teine reket Qiang Wangi järel ning ta sai vabapääsme Zhuhai eliitturniirile, kus osales ka Anett Kontaveit, siis nüüd on ta langenud kodumaa rankingus kolmandaks. Kaasmaalastest esisaja mängijate seas on Zhang ka vanim – ta sai veebruaris 30-aastaseks.

Maailma esisajasse kerkis Zhang esmakordselt 2010. aastal, aga TOP50 sekka jõudis neli aastat hiljem. 2014. aasta suveks oli Zhangi parim koht juba 30., aga seejärel hakkas ta langema ja 2015. aasta maiks oli esisajast väljas. Kuid hiinlannad on visad. Ka Zhang kerkis uuesti ning 2016. aasta novembriks saavutas senise karjääri kõrgeima koha, mis on 23. Põhiliselt aitasid selle edetabelikohani Australian Openi ja Pekingi Premier Mandatory turniiri veerandfinaal ning head tulemused WTA Challengeridel (auhinnafond 125 000).

Oma mõlemad WTA turniirid on Zhang võitnud koduses Guangzhous, aastatel 2013 ja 2017. Slämmiturniiridel ongi juba mainitud veerandfinaal Zhangi ainus hea tulemus, ülejäänud kordadel pole ta saanud 3. ringist kaugemale. Pariisis on ta 3. ringis mänginud vaid aastal 2017, seega on Zhangil homme võimalus seda tulemust korrata.

Viimase kahe ja poole aasta jooksul ei ole Zhang edetabelis palju langenud, põhiliselt püsinud neljandas või viiendas kümnes. Tänavu on Zhang jõudnud Australian Openil 3. ringi ja see oleks ka kõik, aga taas aitas hiinlannat kodune WTA Challenger – Anningis jõudis ta finaali, kus kaotas Saisai Zhengile, kes just sellega Hiina edetabelis Zhangist möödus. Ka Anningi turniir peeti liivaväljakul, aga Euroopa saviliival kaotas Zhang kolm korda avaringis, enne kui Pariisis Varvara Lepchenkot võitis.

Mitmes kohas võib leida andmeid, et Kanepi ja Zhang pole omavahel kohtunud, aga see pole tõsi. 2010. aasta mais, kui Kanepi oli pärast pikka mõõna langenud esisajast välja, üritas ta samm-sammult tagasitulekut ja osales maikuus Saint Gaudensi 50-tuhandelisel ITF-i turniiril, kus alistas finaalis Shuai Zhangi 6:2, 7:5. Kaks kuud hiljem võitis Kanepi oma karjääri esimese WTA turniiri. Aga kohtumise hetkel oli Zhang edetabelis 130. ja Kanepi 140. Nüüd on siis mõlemad tunduvalt kõrgemal.

Nagu ikka, vaatame loo lõpuks, mida ütlevad kihlveokontorid. Ennustusportaal Paf näeb Kanepit soosikuna, aga koefitsient eestlanna võidule on 1,5, mis tähendab enam-vähem 65% võidušansse. Kes soovivad panustada Zhangile, saavad raha tagasi 2,6-kordselt, kuid nagu alati võivad koefitsiendid järgnevate tundide jooksul muutuda sõltuvalt panustajate eelistest. Vaadake kõiki Pafi tennisepanuseid siit. Lisame, et enam-vähem samasugused (ümardatult 1,5-2,6) on koefitsiendid ka teistes kihlveokontorites.

Kaia eelis kolmapäevases mängus on Zhangi ees kindlasti võimsus tagajoonel ja loodetavasti ka parem serv, ehkki hiinlanna pole selles osas kehv. Hea paarismängijana peaks Zhang olema osavam ja kindlasti ka liikuvam. Kui Görges üritas Kanepiga rünnakus võistelda, aga tegi märgatavalt rohkem vigu, siis võib uskuda, et Zhang pole nii terav kui sakslanna, aga temalt nii palju lihtvigu oodata pole.

scroll to top